<p>Systemy informacji przestrzennej (SIP) mogłyby być znakomitym narzędziem w ochronie środowiska naturalnego. Konieczne są jednak zmiany prawne regulujące dostęp do informacji. SIP jest integracją wieloźródłowych danych (geologicznych, hydrogeologicznych, danych o glebach itp.), opisujących określoną przestrzeń poprzez łączenie map w wieloraki sposób, w zależności od potrzeb odbiorców.</p>
Przykładem zastosowania Systemu Informacji Przestrzennej w ochronie środowiska naturalnego jest projekt ochrony przeciwpowodziowej danego obszaru przy jednoczesnym zapewnieniu zrównoważonego rozwoju i ochrony wartości przyrodniczych. W tym celu konieczne jest stworzenie kompletnej bazy danych, stanowiącej zestawienie informacji geograficznych, map topograficznych.
Skorelowanie danych hydrologicznych z danymi o potencjale przyrodniczym za pomocą SIP daje możliwość „upieczenia dwóch pieczeni na jednym ogniu” w sensie planowania, przygotowania do realizacji dwóch odrębnych, lecz istotnie powiązanych programów. Przewaga SIP nad mapami topograficznymi polega między innymi na aktualności danych - uważa dr Tomasz Stuczyński, kierownik Zakładu Gleboznawstwa, Erozji i Ochrony Gruntów w Instytucie Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa.
Systemowi można zadać określone pytania, na które odpowiedź tradycyjnymi metodami jest trudna, ze względu na niemożność równoległego zanalizowania czasem nawet kilkunastu map danych. Efektywne wykorzystanie informacji o danym obszarze, możliwe dzięki użyciu SIP, ma szerokie zastosowanie w dziedzinie ochrony środowiska naturalnego, gdyż możliwe jest uwzględnienie wszystkich niezbędnych czynników środowiskowych, zanim dokona się planowania przestrzennego.
Mgr Paweł Lewandowski, kierownik Zakładu Geologii Środowiskowej Państwowego Instytutu Geologicznego, zwraca uwagę na istotną przeszkodę prawną w efektywnym i sprawnym korzystaniu z SIP. "Problematyczną kwestią jest dostęp do danych. Zdobywanie informacji jest kosztowne, w wyniku czego ich posiadacze pilnie ich strzegą. Powoduje to, że istnieje wiele danych dotyczących tego samego zagadnienia, niekiedy znacznie różniących się od siebie, gdyż zebranych różnymi metodami, przez różne osoby czy jednostki badawcze. Naszym zdaniem konieczne są prawne regulacje na temat sposobu dzielenia się informacjami, ich udostępniania, a także podziału zadań pomiędzy instytucje i jednostki badawcze tak, by określonym aspektem zajmowali się specjaliści danej dziedziny" - wyjaśnia Lewandowski.
Poster Pawła Lewandowskiego „Ukierunkowane systemy analizy informacji przestrzennej” zobaczyć można było w salonie Nauka dla Ekologii, który po raz pierwszy został zorganizowany na poznańskich Międzynarodowych Targach Ekologicznych POLEKO (15-18 listopada 2005).
PAP – Nauka w Polsce, Marta Stankiewicz
we
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.