Jubileusz 25-lecia Papieskiej Akademii Teologicznej

<p><a href="http://www.pat.krakow.pl/">Papieska Akademia Teologiczna w Krakowie</a> obchodzi w tym roku 25-lecie istnienia. Plany uczelni na przyszłość to przekształcenie w Uniwersytet Papieski, powiększenie kadry i uruchomienie nowych kierunków.&nbsp; </p>

Jubileuszowe uroczystości rozpocznie 11 stycznia w Katedrze na Wawelu msza św., której przewodniczyć będzie metropolita krakowski abp Stanisław Dziwisz. Przez cały rok, co miesiąc, w różnych świątyniach Krakowa i Archidiecezji Krakowskiej, mają się odbywać wykłady na temat nauczania Jana Pawła II. Pierwszy z nich 12 stycznia wygłosi w kościele św. Floriana prorektor PAT ks. dr Tadeusz Dzidek.

Na początku listopada, przy współpracy z innymi krakowskimi uczelniami, po raz pierwszy zorganizowane zostaną Dni Jana Pawła II. Władze PAT planują także sympozja naukowe i wydanie księgi jubileuszowej, przedstawiającej historię i działalność uczelni.    

W ciągu ćwierćwiecza liczba studentów PAT wzrosła z 350 do blisko 3 tys., a liczba pracowników z 50 do prawie 260.

„Niewątpliwe wiele się przez te 25 lat stało, ale przed nami stoją kolejne, duże wyzwania. Zamierzamy powoływać nowe kierunki” – mówi rektor PAT ks. prof. Jan Maciej Dyduch. Już na początku tego roku akademickiego uruchomiono dwa nowe kierunki: nauki o rodzinie i historię sztuki. Ale - jak podkreśla rektor - w związku z prognozowanym spadkiem liczby studentów w kolejnych latach trzeba będzie zabiegać o przyciągnięcie młodych ludzi atrakcyjną ofertą edukacyjną.

PAT stara się o uzyskanie statutu Uniwersytetu Papieskiego, wzorem takich szkół jak Papieski Uniwersytet Gregoriański czy Uniwersytet Lateraneński. Wymaga to zgody Stolicy Apostolskiej i władz państwowych w Polsce. 

„Przekształcenie PAT w Uniwersytet Papieski było wolą Jana Pawła II, dlatego nasze starania o to zostały zintensyfikowane po jego śmierci” – podkreśla rektor.

Marzeniem władz PAT jest dokończenie budowy biblioteki, na którą potrzeba około 20 mln zł. „Mamy nadzieję, że w tym roku jeden segment biblioteki zostanie ukończony i pewna część zbiorów zostanie tam już umieszczona” – zaznacza ks. prof. Dyduch.

Uczelnia chciałaby mieć także własny akademik, nowe sale wykładowe i aulę, ale to plany na kolejnych kilka lat.

Papieska Akademia Teologiczna wywodzi się z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wydział Teologii został powołany w Krakowie na podstawie bulii papieża Bonifacego IX 11 stycznia 1397 r. i funkcjonował aż do roku 1954 r., kiedy to Rada Ministrów podjęła uchwałę o jego usunięciu z UJ.

W 1959 r. Stolica Apostolska wydała dekret o reaktywacji Wydziału Teologicznego, a w 1974 r., dzięki staraniom ówczesnego metropolity krakowskiego kard. Karola Wojtyły, uzyskał on miano Papieskiego Wydziału Teologicznego. 

Momentem przełomowym w historii uczelni było powołanie 8 grudnia 1981 r. przez Jana Pawła II Papieskiej Akademii Teologicznej z trzema wydziałami: teologii, filozofii i historii Kościoła. Obecnie PAT ma jeszcze jeden wydział  - teologiczny w Tarnowie - i dwa międzywydziałowe instytuty: bioetyki oraz ekumenii i dialogu. Na uczelni studiuje prawie 3 tys. osób i pracuje ponad 170 pracowników naukowych.

PAP - Nauka w Polsce, Małgorzata Wosion-Czoba

we

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera