Pamięci typu flash przeżywają boom na rynku informatycznym

Pamięci flash są najszybciej rozwijającym się segmentem rynku informatycznego. Zapotrzebowanie na nie wzrosło w 2005 roku o 240 procent – informuje "The New York Times".

Flash to rodzaj pamięci, w której możliwe jest zapisywanie lub kasowanie wielu komórek pamięci podczas jednej operacji programowania. Jest to pamięć nieulotna – po odłączeniu zasilania nie traci swej zawartości. Pamięć flash jest obecnie produkowana jako część tzw. kart pamięci oraz jako samodzielne moduły pamięci do umieszczenia w różnych urządzeniach elektronicznych. Obecnie pamięci flash mają pojemność od 64 MB do 6 GB.

Urządzenia wykorzystujące pamięci flash przeżywają boom rynkowy, nic więc dziwnego, że rynek pamięci flash rozwija się tak szybko. Zapotrzebowanie na pamięci tego typu wynosiło w 2005 roku 1750 mln gigabajtów, co oznacza 240-proc. wzrost – głosi  raport amerykańskiej organizacji Consumer Electronic Association, przygotowany na zakończone właśnie targi International Consumer Electronic Show (CES) w Las Vegas.

Według "The New York Times", u podstaw tak wielkiej kariery pamięci typu flash (w których koszt przestrzeni pamięci jest sześciokrotnie większy niż w dysku twardym), jest tendencja do miniaturyzacji i zwiększenie odporności urządzeń elektroniki konsumenckiej, które muszą "działać w każdych warunkach".
 
Dla przykładu na targach CES firma Sandisk zaprezentowała odtwarzacz plików muzycznych Sansa e200 z pamięcią o pojemności 6 GB, zaś Samsung Electronics i Pionier Electronic – małe radia satelitarne XM, zawierające pamięć pozwalającą na nagranie 50 godzin muzyki.

Według gazety, rozwój takich przenośnych urządzeń wspomagają działające i tworzące się serwisy muzyczne w rodzaju iTunes firmy Apple lub  debiutującego na CES serwisu Urle Microsoftu, który ma najpierw służyć pobieraniu plików muzycznych, a w przyszłości – multimedialnych.

Według raportu Consumer Electronic Association, rynek pamięci flash będzie przeżywał tak burzliwy rozwój przynajmniej do 2010 roku, kiedy to pojawią się nowe rozwiązania pamięci o większej pojemności (np. pamięć oparta na monokryształach). MES

PAP - Nauka w Polsce
reo

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera