Pierwszą ścieżkę geologiczną otwarto na Wyżynie Krakowsko-
Częstochowskiej. Trasa pod nazwą Kamieniołom Kielniki leży na
pograniczu Olsztyna i Przymiłowic (Śląskie), mierzy 5,3 km.
Twórcy szlaku zapraszają na 2,5-godzinny "spacer po dnie
jurajskiego morza". By lepiej móc poznawać bogatą przeszłość
geologiczną regionu, radzą turystom zaopatrzyć się w wygodne buty
i latarkę.
Projekt ścieżki opracował Państwowy Instytut Geologiczny, szlak oznakowało częstochowskie Polskie Towarzystwo Turystyczno- Krajoznawcze, pozostałe uzgodnienia i prace wykonała gmina Olsztyn.
Koszt przedsięwzięcia to 20 tys. zł. Połowę pieniędzy Olsztyn uzyskał w organizowanym przez województwo śląskie konkursie w dziedzinie upowszechniania turystyki.
Za te pieniądze wydano ulotkę z opisem i mapą prezentującą przebieg ścieżki. Ustawiono też kamienne tablice z opisami występujących na powierzchni i pod ziemią zjawisk krasowych, wyjaśniające mechanizm ich powstawania. Aby zapewnić turystom bezpieczeństwo, ustawiono 130 m barierek.
Ścieżka ma przyciągnąć do regionu więcej turystów, zainteresować jego ciekawą przeszłością, a także aktywizować społeczność lokalną na rzecz ochrony środowiska. RAC/LUN
PAP - Nauka w Polsce
tot/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.