<p><strong>Ostatnia minuta tegorocznej nocy sylwestrowej będzie liczyła 61 sekund</strong>, a więc będzie o sekundę dłuższa niż zwykle - informuje amerykański Narodowy Instytut Czasu Standardowego. Dokładnie o północy w Nowy Rok do zegarów atomowych na całym świecie zostanie dodana tzw. sekunda przestępna. </p>
Rok 2006 spóźni się zatem o sekundę. Naukowcy zdecydowali, że czas atomowy, czyli czas UTC (Universal Coordinated Time), należy w tym roku skorygować o tzw. sekundę przestępną (ang. leap second). Jest ona dodawana do czasu atomowego wtedy, gdy rozbieżność między nim, a czasem astronomicznym staje się zbyt duża i osiąga wartość 0,8 sekundy.
Jak tłumaczą naukowcy, konieczność wprowadzania takiej korekty jest spowodowana coraz wolniejszymi obrotami Ziemi. "Spóźnianie się" naszej planety (zaledwie o ułamki sekund na dobę) są niezauważalne dla człowieka, odnotowują je jednak precyzyjne atomowe urządzenia do pomiaru czasu.
Czas na Ziemi musi być ściśle dostosowany do ruchu obrotowego planety, dlatego - zgodnie z międzynarodowym porozumieniem o synchronizacji czasu z 1972 roku - co kilka lat do światowego czasu oficjalnie dodaje się jedną sekundę po to, by nie wydłużać każdej doby o ułamek sekundy.
Pierwsza sekunda przestępna została dodana do czasu atomowego 30 czerwca 1972 roku. Sekunda dodana ostatniego dnia 2005 roku będzie już 23. dodatkową sekundą w historii. Poprzednią dodano 7 lat temu, w 1999 r.
Czas UTC (atomowy) jest podstawowym i obowiązującym wzorcem czasu dla całego świata. Zastąpił on czas astronomiczny GMT (Greenwich). Macierzysty zegar cezowy czasu UTC znajduje się w Narodowym Instytucie Czasu Standardowego w USA.
Decyzję o dodaniu sekundy przestępnej podejmuje, na mocy umowy międzynarodowej, specjalny urząd: International Earth Rotation and Reference Systems Service. Dodatkową sekundę dodaje się 31 grudnia albo 30 czerwca.
PAP - Nauka w Polsce, Anna Dworzyńska
reo
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.