Nowy budynek Instytutu Oceanologii PAN w Sopocie

<p>W nowym budynku <a href="http://www.iopan.gda.pl/">Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk</a>, który kosztem ponad 7 mln zł wybudowany zostanie w Sopocie, pomieszczą się&nbsp; Zakład Ekologii Morza oraz Zakład Genetyki i Biotechnologii Morza (byłe Centrum Biologii Morza). </p>

„W dwukondygnacyjnym budynku o powierzchni 1800 m kw. znajdzie się również miejsce m.in. na salę konferencyjno–wykładową i na Centrum Edukacji Morskiej, służące rozpowszechnianiu wiedzy o morzu w społeczeństwie” – mówi dr Jacek Wyrwiński z sopockiego instytutu.

Prace budowlane zakończą się prawdopodobnie jeszcze w 2006 roku. Na 3 stycznia zaplanowano uroczystość wmurowania kamienia węgielnego.

„W ubiegłym roku obchodziliśmy 50. rocznicę powołania placówki PAN w Sopocie. Z niewielkiego, kilkuosobowego zakładu rozwinęła się ona w instytut zatrudniający 160 osób, który posiada własny statek badawczy” – podkreśla dr Wyrwiński.

Naukowcy z instytutu co roku biorą udział w ekspedycjach na Morze Grenlandzkie i Morze Norweskie oraz na  Spitsbergen, gdzie badają m.in. zagadnienia dynamiki morza i zmian klimatu. „Badamy również sam Spitsbergen. Poza tym prowadzimy prace ma Bałtyku, badamy prądy i wlewy, jakość wody, osady denne, zjawiska optyczne i akustyczne” -  informuje Wyrwiński.

„Interesuje nas, dlaczego zwierzęta morskie i rośliny występują tam gdzie je akurat znajdujemy" -  mówi szef Zakładu Ekologii Morza prof. Marcin Węsławski.

"Prowadzimy badania terenowe, pracujemy dużo nad Bałtykiem, jeździmy na północny Atlantyk i na obszary polarne. Zajmujemy się tam przede wszystkim relacjami wielkoskalowych zjawisk: jak zmiany klimatu, globalne ocieplenie, wpływają na występowanie zwierząt w oceanie i w jaki sposób zwierzęta mogą nam wskazywać tempo tych zmian” – dodaje.

PAP - Nauka w Polsce, Krzysztof Klinkosz
reo

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera