Litewskie tradycje świąt Bożego Narodzenia zbliżone do polskich

<p>Okres świąteczny na Litwie rozpoczął się w tym roku już pod koniec listopada, gdy na Placu Katedralnym w Wilnie uroczyście zapalona została choinka. Dla młodzieży Plac Katedralny jest ulubionym miejscem powitania Nowego Roku, jest także popularnym wśród wilnian miejscem w okresie świąt, ze względu na ustawiany tam największy żłobek na Litwie. </p><p />

W tym roku, po raz pierwszy, główna choinka w kraju jest w znacznej części sztuczna. Dwudziestometrowe drzewko to metalowy karkas, do którego przymocowane są prawdziwe gałęzie choinki, zebrane w trakcie porządkowania lasów. Wewnątrz choinka jest pusta i można do niej wejść.

Również w litewskich domach, coraz częściej, żywe drzewka zastępują sztuczne. Do dziś żywe pozostają natomiast tradycje i obyczaje świąt Bożego Narodzenia, które są bardzo zbliżone do polskich.

Na stole wigilijnym dominują ryby - karp, szczupak, śledź z grzybami, śledź z marchewką i koniecznie pod czerwonym buraczkiem. Przyrządza się niezliczoną ilość pierożków z grzybami, kapustą, makiem i jabłkami, do tego obowiązkowo kompot z suszu, czerwony kisiel z żurawin i biały kisiel z płatków owsianych.

Nieodłącznym elementem wigilijnego stołu na Litwie są śliżyki - drobne pierożki z ciasta drożdżowego z makiem. Litwini pierożki te nazywają kucziukai, od sława kuczios, co oznacza Wigilia Bożego Narodzenia.

Jeżeli święta Bożego Narodzenia są świętami bardzo rodzinnymi, to w Sylwestra Litwini tradycyjnie bawią się raczej w gronie przyjaciół. Jak wskazują statystyki, zdecydowana większość -  70 proc. - Nowy Rok wita na prywatkach  organizowanych w domach. Zamożniejsi korzystają z bogatej oferty restauracji i klubów nocnych.

Litewscy Polacy w Sylwestra lubią się bawić we własnym gronie. Tzw. polskie sylwestry od lat organizują lokale, których właścicielami są Polacy.

Od pięciu lat najważniejszy polski bal sylwestrowy odbywa się w Domu Polskim w Wilnie, gdzie około 200 osób bawi się przy polskiej muzyce do białego rana. Z oferty Domu Polskiego korzystają też Polacy z kraju.

Litwa, jako miejsce powitania Nowego Roku, cieszy się coraz większą popularność wśród obcokrajowców. Polacy, Niemcy i Rosjanie upodobali sobie kurort w Druskiennikach. Rosjanie lubią też Sylwestra spędzać w Połądze nad Bałtykiem. Bogaci Białorusini na okres świąteczny najchętniej przyjeżdżają do Wilna, gdzie zabawę łączą z robieniem zakupów. AKI

PAP - Nauka w Polsce

jjj

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera