<p>Budowę pierwszego w Polsce ośrodka diagnozowania i leczenia osób we wczesnym stadium choroby Alzheimera rozpoczęto w Ścinawie (Dolnośląskie). Projekt zyskał dofinansowanie Unii Europejskiej w wysokości 5,5 mln zł.</p>
Ośrodek będzie się mieścił w obiekcie, w którym przed wojną znajdował się szpital, a następnie dom dziecka. Modernizacja ma kosztować łącznie 6,2 mln zł, kolejny milion to koszt wyposażenia placówki. Oprócz unijnej dotacji uzyskano wsparcie ministerstwa zdrowia.
"Ośrodek pod względem wielkości ma być nie tylko jedynym w kraju, ale też drugim pod względem wielkości tego typu w Europie, bo znajdzie się w nim miejsce dla 90 pacjentów. Ścinawa zyska też na randze, bo ośrodek będzie filią wrocławskiej Akademii Medycznej, która jest beneficjentem unijnej dotacji" - mówi burmistrz Ścinawy Stanisława Lewandowska.
Ośrodek Badawczo-Naukowo-Dydaktyczny Chorób Otępiennych Akademii Medycznej we Wrocławiu ma przyjąć pierwszych pacjentów w 2007 roku. Zakończenie prac przy jego budowie planowane jest na koniec 2006 roku.
W ośrodku osoby dotknięte chorobami otępiennymi, w tym przede wszystkim chore na Alzheimera, będą przez całą dobę obserwowane, diagnozowane i leczone.
Starania o uruchomienie ośrodka chorób otępiennych dla potrzeb Kliniki Neurologii i Psychiatrii Akademii Medycznej we Wrocławiu trwały od 2001 roku. Powstała nawet Fundacja Alzheimerowska z siedzibą we Wrocławiu, która zamierza wspierać działalność placówki.
Projekt przewiduje, że w ośrodku powstanie laboratorium do badań biochemicznych, laboratorium terapii zajęciowej i ruchowej. Zakupione mają być meble dydaktyczne, systemy komputerowe, w pokojach pacjentów zamontowane zostaną kamery.
"Powstanie tego ośrodka to ogromna szansa dla dotkniętej 25-procentowym bezrobociem Ścinawy. Już przy budowie pracę znajdą tu nasi mieszkańcy. Liczymy też na ożywienie gospodarcze, już powstała tu restauracja, a wokół ośrodka mają zostać wzniesione także inne obiekty" - podkreśla burmistrz.
PAP - Nauka w Polsce, Mirosława Szczecińska
we
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.