
Ogrody i kratery na dachu, planetarium oraz interaktywny Park Odkrywców dla dzieci - tak za trzy lata ma wyglądać <a href="http://www.mnii.gov.pl/mnii/index.jsp?place=Menu06&news_cat_id=97&layout=2">Centrum Nauki Kopernik</a> w Warszawie (CNK). Dzięki budowie Centrum Powiśle stanie się wkrótce ośrodkiem przyszłej dzielnicy studenckiej - podkreślają jurorzy konkursu na projekt CNK. <br />
12 grudnia został rozstrzygnięty konkurs na projekt siedziby Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Zwycięzcą została Pracownia Projektowa RAr-2 Laboratorium Architektury z Rudy Śląskiej.16 grudnia odbyła się w Warszawie dyskusja z udziałem architektów i popularyzatorów nauki na temat zwycięskiego projektu.
Jak podkreślił jeden z jurorów konkursu Przemysław Wielowiejski z Zespołu ds. Centrum Nauki Kopernik, zwycięski projekt jest świetnie wkomponowany w nadwiślańskie wybrzeże między nowoczesnym gmachem BUW i mostem Świętokrzyskim.
"Budowa Centrum Nauki Kopernik obok gmachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego może sprawić, że za kilka lat Powiśle stanie się czymś w rodzaju paryskiej Dzielnicy Łacińskiej - stołeczną dzielnicą studencką" - mówi naczelny architekt miasta Michał Borowski.
Jak zaznacza jeden z twórców projektu, dr inż. Jan Kubec, bryła budynku przypomina jaskinię czy pieczarę, na której dachu znajduje się kilka kraterów i ogrodów. Dzięki temu budynek ma się upodobnić do skarpy nadwiślańskiej.
"Stalowa konstrukcja budynku będzie otoczona parkanem z polerowanych czarnych kamiennych żaluzji, które mają regulować dopływ światła do wnętrza Centrum Nauki" - podkreśla Kubec. Jak tłumaczy, kamienne żaluzje będą elektronicznie sterowane.
W CNK będą się mieścić ekspozycje stałe i czasowe, sale wykładowe, laboratoria edukacyjne i planetarium. Około 300 interaktywnych urządzeń i stanowisk ekspozycji pogrupowano w sześć interdyscyplinarnych działów: świat w ruchu, korzenie cywilizacji, człowiek i środowisko, światło, laboratorium nowych technologii, globalna wioska.
Każdy ze zwiedzających CNK będzie mógł samodzielnie przeprowadzać eksperymenty naukowe. Na chwilę będzie można stać się inżynierem projektującym most czy fizykiem badającym sposób, w jaki powstaje tornado.
Nad Wisłą obok budynku centrum znajdzie się interaktywny Park Odkrywców ze służącymi do zabaw dla dzieci urządzeniami, m.in. bateriami słonecznymi, małymi elektrowniami wiatrowymi i wodnymi.
Zgodnie z planami organizatorów, pierwsi zwiedzający przekroczą progi nowoczesnego i interaktywnego centrum edukacji naukowej i kulturalnej w końcu 2008 r.
Centrum Nauki Kopernik w Warszawie ma powstać ze funduszy Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz budżetu miasta stołecznego Warszawa. Koszty inwestycji wynoszą ok. 80 mln zł.
PAP - Nauka w Polsce, Szymon Łucyk
we
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.