Powstaje kreskówka o Koperniku

W Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej powstaje pełnometrażowy film rysunkowy o Mikołaju Koperniku pod tytułem "Gwiazda Mikołaja". Film ma opowiadać o młodości Kopernika. Toruński magistrat zastanawia się nad wsparciem finansowym tego projektu.

Będzie to pierwszy pełnometrażowy film animowany o Koperniku. Ma opowiadać o dzieciństwie i młodości astronoma, ale nie będzie typowym filmem biograficznym. Filmowa animacja będzie połączeniem efektów dwu i trójwymiarowych

 Reżyserami oraz autorami scenariusza są Zdzisław Kudła i Andrzej Orzechowski. Autorem muzyki będzie Abel Korzeniowski - znany m.in. jako twórca ścieżek dźwiękowych do filmów Jerzego Stuhra. Projekty plastyczne filmu stworzył znany grafik - Janusz Stanny.

 Kilka dni temu, przedstawiciele Studia Filmów Rysunkowych zaprezentowali toruńskim urzędnikom "pilota" i scenariusz filmu.

 "Magistrat widzi w tym filmie szanse na promocję miasta" - powiedział PAP dyrektor Wydziału Promocji Andrzej Szmak. Produkcję filmu chciałaby też wspomóc, poprzez odpowiedni lobbing, Fundacja Przyjaciół Planetarium i Muzeum Kopernika -środowisko naukowców, menadżerów, dziennikarzy i artystów skupione wokół tych dwóch instytucji.

 "Nie chcielibyśmy, aby Toruń mignął w tym filmie tylko jako tło do fragmentu życiorysu Kopernika, ale by zaistniał w napisach - może nawet jako sponsor" - powiedział PAP Szmak. "Koszt produkcji filmu to 7 milionów złotych, musimy zastanowić się w jakim zakresie możemy wspomóc to przedsięwzięcie" - dodaje szef promocji Torunia.

 "Pilot prezentuje streszczenie tego co pojawi się w 90 minutowym filmie. Filmu jeszcze nie ma, ale już sam scenariusz zapowiada ciekawą historię" - powiedział PAP dyrektor Planetarium w Toruniu Lucjan Broniewicz. "Ostatni film o Koperniku jaki powstał, zrealizowany został przez Czesława i Hannę Petelskich. Niestety przedstawiał astronoma bardzo +spiżowego+, niektórzy mówili nawet, że +drewnianego+" - dodaje Broniewicz.

 "Ten film będzie żywy, jest trochę sensacji, trochę miłości i Kopernik jest tu człowiekiem z krwi i kości" - mówi szef Planetarium. "To bardzo ważne, bo Kopernik jest największą +marką+ Torunia. Trzeba go +odbrązowić+ i przybliżyć młodemu pokoleniu" - mówi Broniewicz.JARO

PAP - Nauka w Polsce

agz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera