<a href="http://www.mnii.gov.pl/mnii/index.jsp?place=Menu01&news_cat_id=-1&layout=0">Ministerstwo Edukacji i Nauki</a> właśnie sprawdziło, jakie kierunki studiów dziennych były najbardziej popularne w uczelniach państwowych w 2005 roku - pisze "<a href="http://www.rzeczpospolita.pl/am/intro/index.html">Rzeczpospolita"</a> 12 grudnia. Dziennik podkreśla, że podsumowanie to może być cenne dla przyszłorocznych maturzystów, którzy w czwartek będą pisać próbne matury. Jeszcze przez trzy miesiące mają szansę zmienić przedmioty, które wybrali, choć tylko w uzasadnionych przypadkach.
Młodzież wciąż chętniej wybiera kierunki humanistyczne, znacznie rzadziej ścisłe czy politechniczne, choć łatwiej dziś po nich zdobyć pracę. "Część kandydatów woli studia humanistyczne dlatego, że nie ma na nich matematyki, z którą mieli kłopoty w szkole" - uważa prof. Jerzy Błażejowski, przewodniczący Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego.
Pierwsze miejsce pedagogiki (ponad 37 tys. chętnych) nie jest zaskoczeniem. Od kilku lat ten kierunek młodzież wybiera najchętniej.
Eksperci tego wyboru nie pochwalają. "Możliwe, że pedagogika jest dla wielu osób deską ratunku i jeśli nie dostają się na inne kierunki, rozpoczynają studia pedagogiczne. Wymagania stawiane kandydatom na te studia nie są wygórowane" - uważa prof. Urszula Sztanderska z Uniwersytetu Warszawskiego, ekspert rynku pracy.
W ostatnim roku wyraźnie wzrosło zainteresowanie studiami prawniczymi. Chciało się na nie dostać 31 tysięcy osób - o ponad 6 tysięcy więcej niż przed rokiem.
Modne są też ekonomia (30,7 tys.), informatyka (27,4 tys.) oraz, nadal, zarządzanie i marketing (24,9 tys.).
"Najwięcej możliwości pracy otwiera się dla zawodów związanych z gromadzeniem, przetwarzaniem i przesyłaniem informacji, czyli dla informatyków" - uważa prof. Sztanderska.
Wśród popularnych kierunków najtrudniej zdobyć indeks na psychologii. W tym roku o jedno miejsce walczyło aż 15 osób. Oblegane są też filologie. Na anglistykę było ponad 10 osób na miejsce.
"Rzeczpospolita" jako pierwsza publikuje listę najpopularniejszych kierunków na studiach dziennych w uczelniach państwowych w 2005 roku: pedagogika 37,1 tys. (4,2 osób na jedno miejsce), prawo 31 tys. (6,2), psychologia 20,4 tys. (14,7), filologia angielska 19,6 tys. (10,5), politologia 19 tys. (6,9), socjologia 18,5 tys. (6,7), stosunki międzynarodowe 13,7 tys. (6,3), administracja 13,7 tys. (4,3), biotechnologia 11,7 tys. (5,9), turystyka i rekreacja 10,3 tys. (7,1). YY
PAP - Nauka w Polsce
reo
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.