Najwyższy wieżowiec świata "trzęsie" stolicą Tajwanu?

<strong>Od czasu, gdy w stolicy Tajwanu Tajpej stanął najwyższy budynek świata - wieżowiec Tajpej 101, wzrosła także aktywność sejsmiczna w tym mieście - twierdzi tajwański geolog. Informację podała agencja <a href="http://today.reuters.com/news">Reuters</a>.</strong>

Zdaniem geologa Lin Cheng-hornga z najbardziej prestiżowej na Tajwanie uczelni Academia Sinica, od roku 1997 - w którym zaczęto budowę mierzącej 508 metrów konstrukcji - miasto nawiedza więcej niż przeciętnie mikro-wstrząsów, zwykle o sile 2-2,5 st. w skali Richtera.

Tajwan jest jednym z najbardziej aktywnych sejsmicznie miejsc na świecie. Jednakże jego stolica była dotychczas narażona na wstrząsy w najmniejszym stopniu - leży bowiem na mniej aktywnym obszarze.

Zdaniem naukowca, istnieje możliwość, że przyczyną częstszych wstrząsów jest nowopowstały wieżowiec - najwyższy drapacz chmur na świecie, ważący 700 tys. ton. Zaprzeczają temu właściciele budynku, którego konstrukcja - jak podkreślają - uzyskała aprobatę geologów i ekologów.

Swoją teorię badacz opublikował w piśmie "Geophysical Research Letters". DWO

Tekst ukazał się na stronach Serwisu Naukowego PAP.

jjj

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera