<strong>Brytyjskie ministerstwo kultury przyznało w piątek specjalny status i wpisało na listę obiektów dziedzictwa kulturowego cztery lotniska RAF-u w Anglii, które odegrały historyczną rolę w obu wojnach światowych.</strong>
Najważniejszym z lotnisk jest Duxford w hrabstwie Cambridgeshire, wybudowane jeszcze w czasie I Wojny Światowej. Obecnie mieści się tam filia Imperial War Museum przechowująca stare modele samolotów wojskowych i cywilnych.
W czasie bitwy lotniczej o Wlk. Brytanię w Duxford mieściło się centrum dowodzenia RAF-u. Stacjonowali tam m. in. polscy piloci z dywizjonu 302, latający na maszynach "Hurricanes" i "Spitfires", a także piloci czescy. Od 1943 roku stacjonowali tam Amerykanie. W czasie inwazji Normandii samoloty z Duxford osłaniały aliancką flotę.
Specjalnie chronione będzie też lotnisko Larkhill w płd. Anglii (Wiltshire), historycznie najstarsze lotnisko brytyjskie, gdzie od 1912 roku miała swoją bazę 2. kompania samolotów w składzie 10 maszyn wchodząca w skład I Królewskiego Korpusu Lotnictwa.
Trzecim lotniskiem jest Scampton (210 km na północ od Londynu), gdzie w czasie II Wojny Światowej stacjonowała 617. eskadra (tzw. Dambusters), która w 1943 roku dokonywała nalotów na tamy Mohne, Eider oraz Sorpe w Zagłębiu Ruhry z użyciem tzw. skaczących bomb.
Czwartym lotniskiem jest Biggin Hill, gdzie w czasie II Wojny Światowej mieściło się dowództwo obrony przeciwlotniczej Londynu i baza myśliwców.
Na listę dziedzictwa historycznego trafił też podziemny bunkier w Uxbridge (zachodni Londyn), wybudowany w 1938 roku, skąd dowodzono kluczową dla bitwy o W. Brytanię 11. grupą bojową. W Uxbridge mieści się też inny obiekt zabezpieczony dla potomności służący niegdyś dowództwu RAF-u jako baza łącznościowa. ASW
Nauka w Polsce - PAP
jjj
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.