<p>W ostatnich latach udało się zmienić postawy społeczne w stosunku do problemu HIV i AIDS "z wrogich na tolerancyjne, a nawet pozytywne" - uważa ks. Arkadiusz Nowak, od lat zaangażowany w walkę z HIV i AIDS.</p>
Ks. Nowak przypomniał na konferencji prasowej przed Światowym Dniem AIDS organizowanej przez Krajowe Centrum ds. AIDS oraz Fundację Res Humanae, że w tym roku mija 20 lat od pierwszego wykrycia przypadku wirusa HIV w naszym kraju. W Polsce pierwszy przypadek zakażenia HIV wykryto w 1985 roku, a pierwsze zachorowanie na AIDS zdiagnozowano rok później.
Według szacunków Programu Narodów Zjednoczonych ds. AIDS (UNSIDS), pod koniec 2004 roku na świecie żyło 40 mln osób zakażonych HIV lub chorych na AIDS; codziennie na świecie zakaża się ok. 14 tys. osób, z czego ok. 10 proc. stanowią dzieci. W Polsce jest ok. 20-30 tys. osób zakażonych HIV lub chorych na AIDS, z czego ok. 20 proc. to kobiety. Co roku w naszym kraju wykrywa się średnio 550-600 zakażeń.
Od roku 1988 dzień 1 grudnia z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) obchodzony jest jako Światowy Dzień AIDS.
Gościem honorowym konferencji w Centrum Prasowym Polskiej Agencji Prasowej była małżonka prezydenta RP Jolanta Kwaśniewska. Ks. Nowak podziękował jej za to, że od 10 lat włącza się w działalność na rzecz osób z HIV i AIDS.
Według Jolanty Kwaśniewskiej, Polska stała się wzorem dla innych krajów, m.in. Ukrainy, w radzeniu sobie z tą chorobą. Kwaśniewska wyjaśniła, że ostatnio rozmawiała o zagrożeniu tym wirusem z prezydentem Ukrainy Wiktorem Juszczenko.
W rozmowie z dziennikarzami oceniła, że w ciągu ostatnich 10 lat w Polsce wzrosła wiedza na temat HIV i AIDS. "Dobrze, że w Polsce nie ma +akcyjności+, a o problemach HIV i AIDS mówi się w wielu sytuacjach" - zaznaczyła. Pozytywnie oceniła także działalność dziennikarzy, którzy przekazują rzetelną wiedzę o chorobie.
Dodała również, że "dobre jest współdziałanie organizacji rządowych z pozarządowymi oraz tworzenie stowarzyszeń ludzi żyjących z HIV i AIDS". Zapowiedziała, że nie zrezygnuje ze swojej działalności w organizacjach związanych z HIV i AIDS.
Podczas konferencji ks. Nowak podkreślił, że nie należy obawiać się kontaktu z osobami chorymi na AIDS, ale należy się obawiać zakażenia wirusem HIV, ponieważ AIDS jest nadal chorobą śmiertelną. Dodał, że "styl życia jest jedyną drogą, która może dać 100-procentowe zabezpieczenie przed HIV i AIDS".
Według dyrektor Krajowego Centrum ds. AIDS dr Anny Marzec-Bogusławskiej, w Polsce jest zarejestrowanych ponad 9 tys. osób zakażonych wirusem HIV lub chorych na AIDS, jednak ich liczba może sięgać 30 tys. W Polsce leczenie osób zakażonych jest bezpłatne, a objęto nim ok. 2,5 tys. osób. Koszty leczenia są bardzo wysokie (ok. 35-40 tys. rocznie na jednego pacjenta), jednak "jest to element bardzo ważnej profilaktyki" - podkreśliła.
PAP - Nauka w Polsce, Beata Pieniążek
we
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.