Prof. Władysław Bartoszewski, historyk, były minister spraw
zagranicznych, patriota, więzień Oświęcimia i komunistycznego reżimu w
Polsce, został 28 listopada doktorem honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego (UG).
Najwyższe wyróżnienie akademickie przyznano prof. Władysławowi Bartoszewskiemu "za krzewienie mądrego patriotyzmu, wolnego od wszelkich ksenofobii i wnoszenie do świata polityki ducha etyki". Uroczystość nadania tytułu odbyła się w auli Wydziału Prawa i Administracji UG. O przyznaniu tego wyróżnienia zadecydował we wrześniu Senat gdańskiej uczelni.
Wniosek o nadanie profesorowi Władysławowi Bartoszewskiemu tytułu doktora h.c. Uniwersytetu Gdańskiego złożył Wydział Nauk Społecznych UG.
Bartoszewski jest badaczem najnowszych dziejów Polski, publicystą, społecznikiem, politykiem i dyplomatą (był ambasadorem, i dwukrotnie ministrem spraw zagranicznych, orędował na rzecz pojednania polsko-niemieckiego). Honorowy doktor UG urodził się w lutym 1922 roku w Warszawie.
Prof. Barbara Skarga, prof. Bogusław Żyłko, prof. Jerzy Młynarczyk, recenzenci wniosku, powołani przez Komisję Wydziałową Rady Wydziału Nauk Społecznych o nadanie prof. Władysławowi Bartoszewskiemu tytułu Doktora Honoris Causa UG, zgodnie podkreślili, że liczy się nie tylko dorobek naukowy prof. Bartoszewskiego, ale także działalność społeczna, polityczna, walory charakteru oraz osobisty autorytet profesora.
Recenzenci uznali, że w działalności naukowej, pedagogicznej i społeczno-politycznej profesorowi zawsze przyświecała idea niepodległości Polski oraz przekonanie, że tylko demokratyczny system daje gwarancje wolności sumienia i wypowiedzi oraz poszanowanie ludzkiej godności.
Prof. Bohdan Dziemidok, promotor honorowego doktoratu, podczas laudacji zauważył, że w powszechnej opinii „polityk może być albo skuteczny, albo uczciwy”, a uczciwość może stać na przeszkodzie w osiąganiu celów politycznych. „Władysław Bartoszewski jest oczywistym zaprzeczeniem tego przekonania. Całe życie walczył o wolną i demokratyczną Polskę. Okazał się skutecznym politykiem, bo jego sprawa zwyciężyła, nikt jednak nie może mu zarzucić, że w walce o tę słuszną sprawę kierował się zasadą +cel uświęca środki+ bądź motywami, które mogą budzić wątpliwości moralne takie jak korzyści materialne lub umiłowanie władzy i chęć jej sprawowania” – powiedział prof. Dziemidok.
Laudator zaliczył prof. Bartoszewskiego, obok Jerzego Giedroycia i Jana Nowaka-Jeziorańskiego, do grona trzech wybitnych polskich intelektualistów XX wieku „którzy mają ogromne zasługi wobec naszego kraju i narodu, zarówno jako intelektualiści walczący o naszą kulturę narodową i moralność społeczeństwa, jak i jako politycy walczący o niezależność, wolność i demokratyczność naszego społeczeństwa i państwa”.
Prof. Bartoszewski dołączył do grona 44 doktorów honorowych Uniwersytetu Gdańskiego, który w 2005 r. obchodził jubileusz 35-lecia. Pierwszy tytuł Doktora Honoris Causa Uniwersytetu Gdańskiego został nadany 19 sierpnia 1974 roku inż. Eugeniuszowi Kwiatkowskiemu - za wkład w rozwój polskiej gospodarki morskiej oraz ogólnej teorii ekonomii.
W gronie honorowych doktorów gdańskiej uczelni znajdują się m.in. Richard von Weizsaecker, Gunter Grass, Francois Mitterrand, Lech Wałęsa, Leszek Kołakowski, Madeleine Albright, Andrzej Wajda.
PAP - Nauka w Polsce, Krzysztof Klinkosz
reo
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.