50 lat wydziału chemii UW


<a target="_blank" href="http://www.chem.uw.edu.pl/">Wydział Chemii Uniwersytetu Warszawskiego</a> świętuje w tym roku półwiecze
swojej działalności. W ciągu 50 lat przez wydział ten przewinęło się
prawie tysiąc osób. Wiele z nich zdobyło tytuły doktorskie i
profesorskie, niektórzy absolwenci pracują na stanowiskach
profesorskich za granicą, głównie w USA.

Miarą sukcesów wydziału są m.in. znajdujące liczne zastosowania prace naukowe, m.in. w dziedzinie konstruowania baterii, akumulatorów i ogniw paliwowych (elektrochemia), projektowania dwukrotnie silniejszych od morfiny peptydów przeciwbólowych i amyloidowych (chemia organiczna) lub przewidywania efektów relatywistycznych w molekułach (chemia teoretyczna).

Przykładem osiągnięć na skalę światową jest, jak przypomina prof. Lucjan Piela, zajęcie przez dr. Krzysztofa Ginalskiego z UW pierwszego miejsca w przeprowadzonej w 2004 roku szóstej edycji międzynarodowego eksperymentu CASP (Protein Structure Prediction Center).

Eksperyment ten, przeprowadzany co dwa lata, polega na przewidywaniu struktur przestrzennych białek na podstawie znajomości ich sekwencji. W eksperymencie wzięło udział ponad 200 grup chemików z całego świata.  Ginalski okazał się najlepszy w dwóch kategoriach, a w dwóch innych był wśród najlepszych trzech grup. W podsumowaniu poprzedniego eksperymentu (CASP 5) został również sklasyfikowany na pierwszej pozycji.

PAP - Nauka w Polsce, Waldemar Pławski
reo

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Przewyższające rodzimą roślinność łodygi miskanta olbrzymiego w strefie brzegowej potoku Magierka. Fot. A. Bylak

    Obce gatunki w środowisku: pirania w Sanie i “biegnący” bambus nad Lubatówką

  • Fot. Adobe Stock

    Zanieczyszczenie światłem to ogromny problem dla roślin

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera