
<p>W Staruni w ukraińskich Karpatach Wschodnich, gdzie na początku zeszłego wieku Polacy znaleźli znakomicie zachowane szczątki wymarłych ssaków plejstoceńskich, może być więcej dobrze zachowanych nosorożców włochatych i mamutów, a nawet ludzi, którzy w tym czasie na nie polowali. </p><p />
Jak przypomina, w latach 2004-2005 grupa polskich i ukraińskich naukowców przeprowadziła badania, których celem było wykorzystanie najnowszych metod badawczych (m.in. geochemicznych, geofizycznych i mikrobiologicznych) do określenia prawdopodobieństwa odkrycia na tym terenie nowych eksponatów.
„Na obszarze 150 na 80 metrów zlokalizowaliśmy paleobagno, gdzie zwierzęta te tonęły. Badania geochemiczne pomogły zlokalizować strefy najciekawsze, w których mogą tkwić podobne egzemplarze, a dzięki metodom geofizycznym okonturowaliśmy to stanowisko” – wyjaśnia naukowiec.
Badacz zaznacza, że ten etap prac przeprowadziła grupa entuzjastów dysponująca niewielkimi funduszami. Dalsze prace wymagają już znaczących środków finansowych, liczonych w dziesiątki, a nawet setki tysięcy euro oraz uzgodnień między Polską i Ukrainą w sprawie podziału ewentualnych znalezisk.
„Jesteśmy gotowi dalej prowadzić tam badania i prace wykopaliskowe” – deklaruje prof. Kotarba.
Znalezienie szczątków wymarłych ssaków plejstoceńskich sprzed 47-14 tys. lat w kopalni wosku ziemnego w Staruni było sensacją naukową na skalę światową. W 1907 roku odkryto jednego mamuta i jednego nosorożca włochatego, a w 1929 roku ekspedycja naukowa Polskiej Akademii Umiejętności na głębokości 12,5 metra natrafiła na kolejny okaz nosorożca włochatego, zachowanego prawie w całości.
Wyjątkowo dobre zakonserwowanie tkanek miękkich tych zwierząt dokonywało się w naturalny sposób dzięki nasyceniu ropą naftową, woskiem ziemnym i solanką.
Nosorożec włochaty znaleziony w 1929 roku jest jedynym na świecie zachowanym prawie w całości przedstawicielem tego gatunku, wymarłego około 11 tys. lat temu. Eksponat oglądać można w Muzeum Przyrodniczym w Krakowie.
PAP - Nauka w Polsce, Rafał Grzyb
reo
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.