<strong>Chłodne i ciemne zimowe miesiące sprawiają, że wiele osób gorzej się czuje i cierpi na tzw. zimową depresję. Okazuje się, że ludzie nie są w tym odosobnieni. Naukowcy twierdzą bowiem, że oznaki sezonowej depresji pojawiają się też u... chomików - czytamy w serwisie <a href="http://dsc.discovery.com/news/news.html">Discovery News</a>.</strong>
Chomiki zimą są bardziej drażliwe i przygnębione - odkryli badacze z Ohio State University. Co więcej, na sezonową depresję częściej chorują osobniki, które przyszły na świat właśnie podczas zimowych miesięcy.
Amerykańscy naukowcy zbadali 53 samice i 48 samców chomików dżungarskich (Phodopus sungorus). Część zwierząt urodziła się i wychowała w warunkach przypominających lato - wystawiano je na 16 godzin światła dziennie. Pozostałe żyły cały czas w warunkach "zimowych", gdy światło było włączone tylko przez 8 godzin.
Naukowcy wszystkie chomiki poddali testom. Wykazały one, że znacznie lepiej z trudnymi zadaniami radzą sobie chomiki chowane w warunkach "letnich". One też rzadziej okazywały rozdrażnienie czy przygnębienie, które dopadało chomiki dorastające w "wiecznej zimie".
Jednocześnie, bardziej podatne na depresję - zdaniem badaczy - okazały się samice, głównie wskutek cyklicznych wahań hormonalnych w ich organizmie. "Panowie" nie mogą czuć się jednak zupełnie bezpiecznie - okazuje się bowiem, że ich także dopada ciężka depresja, kiedy oddzieli się ich od partnerek. Wtedy stają się apatyczni i przybierają na wadze.
Naukowcy sugerują, że na depresję mogą cierpieć także inne gatunki zwierząt. Kontynuacja badań nad zwierzęcą depresją mogłaby - według nich - pomóc w leczeniu tej przypadłości u ludzi. DWO
* * *
Tekst ukazał się na stronach Serwisu Naukowego PAP.
jjj
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.