W Politechnice Łódzkiej działa biblioteka cyfrowa | Nauka w Polsce

W Politechnice Łódzkiej działa biblioteka cyfrowa

Pierwszą w Łodzi bibliotekę elektroniczną uruchomiła <a href="http://bg.p.lodz.pl/">Biblioteka Główna Politechniki Łódzkiej</a> (BG PŁ). Pod&nbsp;hasłem <a href="http://ebipol.p.lodz.pl/dlibra" target="_blank">Biblioteka&nbsp;Cyfrowa</a> czytelnicy znajdą na razie tylko 40 pozycji bibliotecznych, ale w przygotowaniu są kolejne skrypty z listy najbardziej poszukiwanych przez studentów - informuje rzecznik Politechniki Łódzkiej, Ewa Chojnacka.

Jak podkreśla dyrektor BG Błażej Feret, utworzenie biblioteki elektronicznej o nazwie „eBiPol” jest projektem wieloletnim. Obejmie on, oprócz archiwalnych czasopism i skryptów PŁ, także inne wydawnictwa uczelni, a w później również teksty prac doktorskich i magisterskich.

"Udostępnione są dzieła niezwykle cenne z punktu widzenia dziejów nauki i techniki, wydane w XIX w. i na początku XX wieku" - informuje Chojnacka. W jej opinii, biblioteka cyfrowa pozwoli ochronić cenne zbiory przed dalszym zniszczeniem oraz umożliwi ich efektywniejsze, szersze i bezpieczniejsze udostępnianie. "Wszystkie zbiory cyfrowe są przez Bibliotekę PŁ udostępniane zgodnie z obowiązującą ustawą Prawo autorskie i prawa pokrewne" - podkreśla Chojnacka.

W związku z realizacją projektu w Bibliotece Głównej PŁ powołano zespół do spraw digitalizacji, utworzono też nowocześnie wyposażoną Pracownię Digitalizacji.

"Istotnym rezultatem realizacji tej inicjatywy jest włączenie się BGPŁ w ogólnopolski projekt utworzenia Akademickiej Biblioteki Cyfrowej, oparty o wydawnictwa własnych uczelni i materiały archiwalne" - podkreśla rzecznik PŁ.

PAP - Nauka w Polsce, Bogusława Szumiec-Presch
reo

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Prof. Ryszard Koziołek: AI nie wyprze humanistów, ale przesunie ich w inne miejsce (wywiad)

  • Osiągnięto kluczowy cel w fuzyjnym eksperymencie ELISE

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera