Małpki kapucynki lubią dzielić się z innymi

Małpki kapucynki, podobnie jak ludzie, lubią dzielić się z innymi -
informują naukowcy ze Stanów Zjednoczonych. O ich badaniach
donosi serwis internetowy "ScienceDaily".

Badania prowadzone były przez Fransa de Waala i Kristi Leimgruber z Yerkes National Primate Research Center w Stanach Zjednoczonych. Naukowcy chcieli sprawdzić, czy małpy kapucynki przejawiają chęć dzielenia się drobnymi porcjami pożywienia z innymi przedstawicielami swego gatunku.

Badacze tak zaprojektowali eksperyment, żeby małpki mogły wybierać między dwiema możliwościami: "kawałek jabłka dostaję tylko ja", "jeden kawałek jabłka dostaję ja, a drugi - inna małpka". Badano reakcje dorosłych samic kapucynek.

Okazało się, że małpki wybierały opcję egoistyczną, jeżeli druga małpka była obca, spoza stada. Natomiast jeżeli druga małpka należała do stada, badana samica wybierała opcję "prospołeczną", czyli taką, w której każdej z nich przypadał jeden kawałek jabłka.

"Jesteśmy przekonani, że zachowanie prospołeczne kapucynek jest wynikiem empatii. Zarazem u ludzi, jak i u zwierząt empatia rodzi się z bliskości, co potwierdzają także nasze badania. Kapucynki troszczą się o dobrobyt tych, których znają" - komentuje de Waal. KRX

PAP - Nauka w Polsce

kap/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Nietypowa planeta okrąża dwie gwiazdy na prostopadłej orbicie

  • Fot. Adobe Stock

    Chiny/ Inżynier misji Chang'e 8: z Rosjanami rozważamy umieszczenie reaktora jądrowego na Księżycu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera