<strong>Amerykańskie żaby leśne mogą przetrwać nawet siedem miesięcy w temperaturach poniżej zera, dzięki gromadzeniu w swoim ciele składnika moczu - mocznika, zaobserwowali badacze z USA.</strong>
Jak wynika z artykułu na łamach pisma "Journal of Experimental Biology", zimową porą mocznik chroni żabie komórki i tkanki przed zniszczeniem. A ponadto, w bezpieczny sposób spowalnia przemianę materii i pozwala zaoszczędzić energię. Dla leśnych żab jest to niezwykle ważne, bo zaraz po przebudzeniu muszą wykorzystać rezerwy energii do rozmnażania. Dopiero później uzupełniają niedobory pokarmowe z zimy.
Żaba leśna (Rana sylvatica) zamieszkuje podmokłe tereny leśne Ameryki Północnej. Zimę przeczekuje w stanie hibernacji. Jest w stanie przeżyć w ujemnych temperaturach ponad pół roku, mimo że ponad połowa wody w jej ciele może zamarznąć.
Teraz badacze z Uniwersytetu Miami w Oksfordzie (stan Ohio) zaobserwowali, że gdy nadchodzi zima, poziom mocznika w ciele żab z tego gatunku rośnie drastycznie i jest ponad 40 razy wyższy niż w latem.
W nadmiarze mocznik - odpad procesów przemiany materii - może być toksyczny dla komórek. Jednak u leśnych żab nie gromadzi się go na tyle dużo, by im szkodził, podkreślają autorzy pracy. Zamiast tego pozwala im przetrwać mróz, odwodnienie i niedobory pokarmowe zimową porą.
Zdolność do gromadzenia mocznika w organizmie wykryto już wcześniej u żab pustynnych, którym związek pomaga zatrzymywać wodę w ciele w okresie suszy. Nikt nie podejrzewał jednak, że ta sama strategia może być używana przez żaby do ochrony przed zimnem, komentuje Jack Layne z Uniwersytetu Slippery Rock w stanie Pensylwania, który bada odporność organizmów na niskie temperatury.
Mocznik działa więc jak glukoza, jedyny znany do tej pory związek, którego podwyższone stężenie pozwala różnym gatunkom żab tolerować mrozy. JJJ
* * *
Pełen tekst artykułu ukazał się na stronach Serwisu Naukowego PAP.
jjj
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.