<p>518 uzdolnionym dzieciom z całej Polski przyznano w tym roku stypendia
<a href="http://www.fundusz.org/fundusz.php" target="_blank">Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci</a> (KFRD). Stypendia wręczono im w
poniedziałek 14 listopada w warszawskim Zamku Królewskim.</p><p></p>
"Staramy się wybierać te dzieci, które w miejscu swojego zamieszkania nie mogą się rozwijać, ponieważ nie ma tam odpowiednich szkół. Co roku możemy wspierać około 800 osób" - powiedział przewodniczący funduszu prof. Jan Madey.
Opieka KFRD nie jest pomocą socjalną. Dzieci objęte programem otrzymują natomiast możliwość korzystania ze specjalistycznych zajęć i warsztatów. Zajmujący się tą samą dziedziną stypendyści spotykają się, aby wymieniać wiedzę i doświadczenia.
"Co roku organizujemy warsztaty muzyczne w Zakopanem. Młodzi artyści mają tam czas na wspólne granie. Organizujemy piękne koncerty w teatrze im. Witkacego. Te spotkania wiele im dają, ponieważ muzyk większość swojego czasu spędza w samotności" - wyjaśnia przewodnicząca Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów Pianistów prof. Teresa Manasterska, która w KFRD odpowiada za zajęcia z dziećmi uzdolnionymi muzycznie.
Stypendyści mają także okazję popracować np. w profesjonalnym laboratorium w Zakładzie Biologii Molekularnej w Centrum Onkologii. Mogą również korzystać z konsultacji z byłymi stypendystami KFRD, którzy osiągnęli sukcesy w swojej dziedzinie. Wśród nich są m.in. tegoroczny zwycięzca Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina Rafał Blechacz i informatyk Tomasz Czajka z Uniwersytetu Warszawskiego, który od kilku lat zajmuje pierwsze miejsce w światowym rankingu najlepszych młodych programistów Top Coder.
PAP - Nauka w Polsce, Urszula Jabłońska
reo
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.