Wirtualna znajomość i zdjęcie z domowego albumu prawdopodobnie
uratowały życie niemowlaka.
Brytyjka zauważyła, że jedno oko Rowan wygląda dziwnie. "Odbijało światło na kilku zdjęciach" - opowiedziała portalowi BBC. "Rozpoznałam coś, co widziałam kiedyś w jakimś artykule w prasie" - wyjaśniła. Dlatego napisała do matki dziewczynki, by czym prędzej zabrała córeczkę do lekarza.
Tak też się stało. Lekarze zdiagnozowali u Rowan siatkówczaka. Ten złośliwy nowotwór często bywa wykrywany właśnie dzięki zdjęciom, gdyż chore oko inaczej odbija światło niż oko zdrowe. Choroba zwykle atakuje dzieci przed piątym rokiem życia.
Jeśli zacznie się go leczyć odpowiednio wcześnie, można go powstrzymać, zanim rozprzestrzeni się do innych organów. Mała Rowan prawdopodobnie straci oko, ale - jak mówią jej lekarze - dzięki wczesnej diagnozie ma o wiele większe szanse na przeżycie. "Gdyby Madeleine tego nie zauważyła, moglibyśmy długo czekać z wizytą u lekarza" - powiedziała matka dziewczynki. SAG
PAP - Nauka w Polsce
bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.