Historia i kultura

Prof. Opacki patronem Instytutu Nauk o Literaturze Polskiej UŚ


<p>Senat <a target="_blank" href="http://www.us.edu.pl/">Uniwersytetu Śląskiego</a> podjął uchwałę o nadaniu Instytutowi Nauk o Literaturze Polskiej Wydziału Filologicznego imienia prof. Ireneusza Opackiego, jednego z założycieli tego instytutu. </p><p />

"Był jednym z najwybitniejszych polskich literaturoznawców i twórca nowoczesnej polonistyki na Górnym Śląsku i w Zagłębiu Dąbrowskim. Miał opinię charyzmatycznego wykładowcy i niedościgłego interpretatora poezji. Wychował wiele pokoleń uczonych polskich, przyjaciel studentów" - podkreśla rzecznik UŚ. Jolanta Talarczyk.

Prof. Ireneusz Opacki z Uniwersytetem Śląskim związał się w 1973 roku. W latach 1981-1982 był prorektorem UŚ, w latach 1987-1991 dziekanem Wydziału Radia i Telewizji. Był też wieloletnim dyrektorem Instytutu Literatury i Kultury Polskiej (1977-1987) i Instytutu Nauk o Literaturze Polskiej (1991-2002), twórcą i kierownikiem Zakładu Teorii Literatury (1974-2002).

Wypromował około 500 magistrów. Wyróżniony najwyższą nagrodą Uniwersytetu Śląskiego Pro Scientia et Arte, odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Medalem Komisji Edukacji Narodowej.

Urodził się 5 sierpnia 1933 roku w Czortkowie. Był absolwentem polonistyki KUL, uczniem prof. Czesława Zgorzelskiego. Zmarł 9 lipca tego roku.

PAP - Nauka w Polsce, Bogusława Szumiec-Presch
reo

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Wikipedia/ domena publiczna

    Ekspert: Koronację Bolesława Chrobrego można porównać do wejścia Polski do UE

  • Rekonstrukcja "skandynawskiego pasa". Z wyjątkiem szklanego paciorka (3), wszystkie artefakty wykonane są z żelaza (fotografia: R. Fortuna; zdjęcie rentgenowskie: A. Jouttijärvi; rysunek: A. Kuzioła)"

    Badania najstarszego cmentarzyska Bornholmu wskazują na kluczową rolę wyspy w epoce żelaza

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera