Historia i kultura

Paderewski pośmiertnie odznaczony Orderem Virtuti Militari

<p>W poniedziałek 7 listopada w Warszawie wybitny pianista i polityk Ignacy Jan Paderewski został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Srebrnym 5 klasy Orderu Virtuti Militari. Decyzję o jego nadaniu podjął w 1941 r. gen. Władysław Sikorski, ale dopiero teraz dokonano symbolicznego odznaczenia.</p><p />

Uroczystość odbyła się w budynku Muzeum jego imienia (tzw. Podchorążówce) w warszawskich Łazienkach w 145 rocznicę urodzin Paderewskiego.

Jak przypomina kanclerz Kapituły, gen. broni Stanisław Nałęcz-Komornicki, medal nadano za skuteczne starania Paderewskiego u władz amerykańskich o pomoc dla sprawy niepodległości Polski podczas I wojny światowej, za pomoc materialną dla głodującej ludności polskiej w kraju oraz za wybitne zasługi dla polskiego wojska w okresie II wojny światowej.

"Zjednoczenie Polaków w wysiłku wojennym po klęsce wrześniowej 1939 r. i podkreślenie, że nie czas na kłótnie, gdy ojczyzna w potrzebie, było wielkim osiągnięciem Paderewskiego" - mówi biograf Paderewskiego, Marian Marek Drozdowski.

Ignacy Jan Paderewski(1860-1941) począwszy od końca XIX wieku zyskał światową sławę jednego z największych pianistów. Koncertował w całej Europie, obydwu Amerykach i Południowej Afryce, a także Australii, Nowej Zelandii i Tasmanii.

W czasie I wojny światowej Paderewski wykorzystując liczne znajomości w świecie polityki wspierał dążenia Polaków do odzyskania niepodległości. W 1919 r., jako  premier i minister spraw zagranicznych, stanął razem z Romanem Dmowskim na czele delegacji polskiej na konferencji w Paryżu i podpisał w imieniu Polski traktat wersalski.

Order Wojenny Virtuti Militari (łac. "Cnocie Wojskowej" lub "Dzielności Żołnierskiej") jest najwyższym polskim odznaczeniem wojskowym. Ustanowiony w 1792 r. przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego dla uczczenia zwycięstwa w bitwie pod Zieleńcami, został zniesiony w 1831 r. przez carat. Po odzyskaniu niepodległości w 1919 r. Sejm RP przywrócił to odznaczenie.

Order Wojenny Virtuti Militari dzieli się na pięć klas: klasa I - Krzyż Wielki, klasa II - Krzyż Komandorski, klasa III - Krzyż Kawalerski, klasa IV - Krzyż Złoty oraz klasa V - Krzyż Srebrny.

Najwyższa klasa orderu - Krzyż Wielki jest nadawana naczelnemu dowódcy sił zbrojnych, dowódcy armii albo wyższemu dowódcy. Krzyż Komandorski może otrzymać dowódca armii lub inny wyższy dowódca; Krzyż Kawalerski - dowódca jednostki bojowej, a wyjątkowo oficer sztabu za współpracę z dowódcą; Krzyż Złoty - oficer, podoficer lub żołnierz posiadający już Krzyż Srebrny; Krzyż Srebrny - dowódca lub żołnierz za śmiały czyn bojowy lub osobiste męstwo, a także osoby cywilne - jak Ignacy Jan Paderewski - za okazanie niezwykłego męstwa.

Kapitułę Orderu tworzą Kanclerz Orderu oraz pięciu członków, powoływanych przez prezydenta RP spośród kawalerów tego Orderu, na pięć lat.

PAP - Nauka w Polsce, Szymon Łucyk
reo

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Wikipedia/ domena publiczna

    Ekspert: Koronację Bolesława Chrobrego można porównać do wejścia Polski do UE

  • Rekonstrukcja "skandynawskiego pasa". Z wyjątkiem szklanego paciorka (3), wszystkie artefakty wykonane są z żelaza (fotografia: R. Fortuna; zdjęcie rentgenowskie: A. Jouttijärvi; rysunek: A. Kuzioła)"

    Badania najstarszego cmentarzyska Bornholmu wskazują na kluczową rolę wyspy w epoce żelaza

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera