Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przeprowadził badania dotyczące wrażliwości Polaków na zmiany atmosferyczne. Okazuje się, że 60 procent rodaków uważa się za meteoropatów, skarżąc się na dolegliwości fizyczne oraz psychiczne związane ze zmienną pogodą najczęściej wiosną oraz jesienią - informuje portal Polska.pl.
Lekarze przestrzegają, że wrażliwość na zmiany pogody może być sygnałem o innych kłopotach organizmu, jednak podkreślają, że pogoda ma bezpośredni wpływ na nasze samopoczucie psychiczne. Dolegliwości meteoropatii nie są jednostką chorobową, ale większość Polaków myli tę reakcję organizmu na przykład z migreną, co dowodzi, że rodacy nie dysponują wystarczającą wiedzą na temat objawów meteoropatii i skali tego zjawiska.
Ankietowani polscy meteoropaci skarżą się najczęściej na ból głowy, ospałość, uczucie zmęczenia, pogorszony nastrój psychiczny, drażliwość, uczucie „rozbicia” psychicznego, bezsenność oraz apatię. Dolegliwości te pojawiają się przy nagłej zmianie ciśnienia, z powodu deszczu, silnego wiatru, przy braku słońca przez dłuższy czas oraz z powodu gwałtownych zmian temperatur.
Z badań wynika również, że reakcje na zmiany pogodowe zarówno u osób zdrowych jak i chorych pojawiają się ze znacznym wyprzedzeniem w stosunku do zmian zachodzących w atmosferze. W skrajnych przypadkach przeczuwanie tych zmian sięga nawet 48 godzin, stąd żartobliwie nazywa się meteoropatów „żywymi barometrami”.
PAP - Nauka w Polsce
AGZ
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.