Wyjątkowe śluby odbyły się w sobotę w Legnicy – ksiądz w języku migowym udzielił ich dwóm głuchoniemym parom. „To trzecia taka uroczystość w moim życiu jako kapłana” - powiedział PAP ks. Bronisław Kryłowski, duszpasterz głuchoniemych w Diecezji Legnickiej.
„Od kiedy poznaliśmy się z moim obecnym mężem, marzyłam o ślubie kościelnym i cieszę się, że to marzenie udało się teraz spełnić” - powiedziała przez tłumaczkę języka migowego głuchoniema panna młoda - Patrycja Krzewicka.
Wzruszenia nie kryli uczestniczący w niezwykłej mszy członkowie rodzin obu par oraz ich przyjaciele. Wśród nich było wiele osób głuchych. „Do mnie do spowiedzi oraz po udzielenie sakramentów przyjeżdżają głusi z miejscowości oddalonych nawet o kilkadziesiąt kilometrów, ale jest to dopiero trzeci ślub, jakiego udzielałem w języku migowym” - powiedział ks. Kryłowski.
Dodał, że w całej Diecezji Legnickiej oprócz niego jest jeszcze tylko jeden ksiądz znający język migowy i jest to duchowny z odległej od Legnicy Jeleniej Góry. Przyznał, że księży rozumiejących osoby głuche jest za mało, ale - jak zaznaczył - język migowy jest bardzo trudny.
„Sam uczę się go od seminarium, czyli około 20 lat. Język ten jest niezwykle skomplikowany, ponieważ nie jest jednolity. Bardzo często głusi w zależności od sytuacji sami wymyślają nowe znaki, to sprawia, że mogą powstawać swoiste dialekty” - wyjaśnił ksiądz.
PAP - Nauka w Polsce
msj/ la/ agz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.