Według nowych badań tzw. słuch absolutny, czyli umiejętność
idealnego rozróżniania dźwięków, jest o wiele popularniejsza niż
dotąd sądzono. Wykryły to nowego rodzaju testy.
Tymczasem badacze z uniwersytetu w Roachester użyli innego rodzaju testów, dzięki czemu mogli ocenić słuch zupełnych muzycznych laików.
W pierwszej części swego eksperymentu przez 20 minut puszczali ochotnikom (muzykom i laikom) ciągły strumień dźwięków. Składał się on z grup trzech dźwięków dobiegających w przypadkowej kolejności. Tak, jak ludzie uczą się rozpoznawać dźwięki słów, tak tu badani zapamiętywali sekwencje dźwięków.
W drugiej części eksperymentu naukowcy odtworzyli ochotnikom grupy dźwięków. Słuchacze mieli powiedzieć, czy są identyczne z tymi, które słyszeli poprzednio.
Niektóre grupy dźwięków zostały przeniesione do innych tonacji. Osoby obdarzone słuchem absolutnym zauważały tę zmianę i twierdziły, że są to nowe dźwięki. Pozostali uważali natomiast, że już te sekwencje słyszeli. Wydawały się im znajome, bo odległości pomiędzy poszczególnymi dźwiękami w grupie pozostały niezmienione.
Wyniki tego nowego testu dały podobne rezultaty w grupie muzyków, jak przeprowadzony wśród nich wcześniej standardowy test. A to znaczy, że słuch absolutny przestał być domeną muzyków. Ale czy przyda się w innych zawodach? SAG
PAP - Nauka w Polsce
bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.