<p>Nie będzie egzaminu testowego na <a href="http://www.law.uj.edu.pl/">Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego</a> podczas przyszłorocznej rekrutacji. Zgodnie z propozycją Rady tego wydziału, pod uwagę będą brane wyniki nowych matur oraz średnia ocen uzyskanych przez posiadaczy starej matury.</p>
Decyzję dotyczącą sposobu rekrutacji podjęły na Uniwersytecie Jagiellońskim: Wydział Prawa i Administracji, Wydział Filozoficzny i władze Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych. Ich propozycje musi zatwierdzić jeszcze Senat uczelni. Szkoły wyższe mają czas do końca listopada, by przygotować dla uczniów klas maturalnych informacje o zasadach rekrutacji.
„Dążymy do uproszczenia systemu rekrutacji i odejścia od testów. Jednak na niektórych kierunkach wciąż będą zachowane dodatkowe sprawdziany, np. na muzykologii, bo na maturze nie ma przedmiotów, które wykazywałyby predyspozycje uczniów w tym kierunku” - mówi prorektor ds. dydaktyki UJ, Maria Szewczyk.
Podczas rekrutacji na prawo i administrację na UJ komisja egzaminacyjna u tych, którzy zdali nową maturę, będzie brała pod uwagę sumę punktów uzyskanych w części pisemnej, w stopniu podstawowym i rozszerzonym, z historii oraz wiedzy o społeczeństwie, a także z języka obcego w stopniu podstawowym, przy czym może to być także łacina.
Ci, którzy zdawali starą maturę będą musieli się wykazać wysoką średnią ocen (co najmniej 4,5) z matury pisemnej i ustnej oraz ocen na świadectwie maturalnym (z przedmiotów, które zdawali na maturze.)
Władze Wydziału Prawa i Administracji deklarują, że podział miejsc na pierwszym roku studiów będzie dokonany proporcjonalnie do liczby zgłoszeń od zdających stary i nowy egzamin dojrzałości. W przypadku niewykorzystania limitu dla tzw. starych maturzystów, wolne miejsca przypadną kandydatom z nową maturą.
Na Wydziale Filozoficznym (na kierunkach: filozofia, psychologia, religioznawstwo, socjologia oraz na 3-letnich studiach pedagogicznych) dla nowych maturzystów najważniejsza będzie suma punktów z trzech przedmiotów w wersji rozszerzonej: języka polskiego, języka obcego i przedmiotu wybranego. Kandydaci ze starą maturą będą musieli pomyślnie zaliczyć test z predyspozycji do studiowania.
Wyniki nowej matury będą uwzględniane także podczas rekrutacji na Międzywydziałowe Indywidualne Studia Humanistyczne na UJ. Komisja będzie uwzględniać wyniki matury na poziomie rozszerzonym: z języka polskiego, języka obcego nowożytnego (lub języka mniejszości narodowych) oraz z jednego z 7 innych przedmiotów (historii, historii sztuki, historii muzyki, wiedzy o społeczeństwie, greki i kultury antycznej, łaciny i kultury antycznej, matematyki). Ważne będą też wyniki ustnego egzaminu z języka polskiego i języka obcego.
Ci, którzy mają starą maturę, a chcieliby się dostać na Międzywydziałowe Studia Humanistyczne, będą musieli zaliczyć test z ogólnej wiedzy humanistycznej i test z predyspozycji do studiowania.
PAP - Nauka w Polsce, Małgorzata Wosion-Czoba
we
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.