Nauka dla Społeczeństwa

18.08.2022
PL EN
18.10.2005 aktualizacja 18.10.2005

18 października: Światowy Dzień Menopauzy i Andropauzy

Obchodzony we wtorek 18 października Światowy Dzień Menopauzy i Andropauzy to okazja do przypomnienia, jak poważne skutki dla zdrowia ma spadek poziomu hormonów płciowych u osób w średnim wieku, zarówno u kobiet, jak u mężczyzn.

Według prof. Stefana Zgliczyńskiego, prezesa Polskiego Towarzystwa Menopauzy i Andropauzy, menopauza to trwałe zahamowanie czynności jajników produkujących żeńskie hormony płciowe, estrogeny. Dotyczy ona niemal wszystkich kobiet po 50. roku życia.

Jej odpowiednikiem u mężczyzn jest andropauza, czyli zespół objawów wywołanych obniżeniem się produkcji męskiego hormonu, testosteronu. Produkcja testosteronu spada jednak powoli (nie tak gwałtownie, jak u kobiet przechodzących menopauzę), dlatego tylko pewna grupa mężczyzn ma objawy andropauzy po pięćdziesiątce, a większość odczuwa je w późniejszym wieku.

Choć menopauza i andropauza to procesy naturalne dla organizmu, mają one określone - zarówno krótko-, jak i długoterminowe skutki zdrowotne. Do krótkotrwałych można zaliczyć m.in. uderzenia gorąca i pocenie się (u kobiet), a także zmęczenie, rozdrażnienie, problemy ze snem, problemy z życiem seksualnym oraz tycie (u obu płci).

Długoterminowe skutki zdrowotne są znacznie poważniejsze, choć początkowo mniej widoczne. Należy do nich m.in. wzrost ryzyka chorób układu krążenia, schorzeń wyniszczających mózg, jak choroba Alzheimera lub Parkinsona oraz - zwłaszcza u kobiet - wzrost ryzyka osteoporozy i złamań kości.

Leczenie tych chorób będzie coraz większym obciążeniem dla budżetu służby zdrowia w krajach całego świata.

Z szacunków Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że do 2030 r. na świecie będzie 1,2 mld kobiet i 1 mld mężczyzn po pięćdziesiątce.

W Polsce żyje obecnie blisko 6 mln kobiet i 5 milionów mężczyzn z tej grupy wiekowej. A ponieważ średnia długość życia kobiet i mężczyzn na świecie znacznie wzrosła w ciągu ostatnich dziesięcioleci, należy się liczyć z tym, że coraz więcej osób będzie cierpieć na różne schorzenia starszego wieku.

PAP - Nauka w Polsce, Joanna Morga
reo

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022