Młodzi polscy informatycy wciąż w światowej elicie

<strong>Polska drużyna zdobyła pierwsze miejsce - ex-equo z Chinami - podczas zakończonej w Kairze XX Międzynarodowej Olimpiady Informatycznej</strong>. Przedstawiciele obu państw zdobyli po 3 złote i po 1 srebrnym medalu - poinformował Tadeusz Kuran, kierownik organizacyjny Olimpiady.

Kolejne miejsca na podium przypadły Rosji i USA (które także zdobyły jednakową ilość medali -po 2 złote i 2 srebrne) oraz Tajwanowi i Tajlandii.

Jak podkreślił Kuran, oprócz sukcesu w rywalizacji drużynowej Polska odniosła jeszcze jeden sukces - w kategorii indywidualnej trzecie miejsce na świecie zdobył Marcin Kościelnicki, tegoroczny absolwent I LO im. Juliusza Słowackiego w Chorzowie.

Międzynarodowa Olimpiada Informatyczna (International Olympiad in Informatics, IOI) to coroczny konkurs algorytmiczno- programistyczny skierowany do uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Odbywa się od regularnie od 1989 roku. W tym roku do konkursu przystąpiło 87 państw.

W trwającej dwa dni rywalizacji biorą udział 4-osobowe reprezentacje poszczególnych państw, wyłonione podczas krajowych zawodów informatycznych (w Polsce jest to Olimpiada Informatyczna organizowana pod auspicjami Ministerstwa Edukacji Narodowej). W eliminacjach tych każdego roku bierze udział około 50 tysięcy młodych informatyków. Do światowych finałów przechodzi zaledwie garstka z nich - w bieżącej edycji startowało w nich 292 zawodników z 74 krajów. W zawodach przyznano łącznie 24 złote medale, 47 srebrnych i 70 brązowych.

Jak mówi Tadeusz Kuran, wszyscy reprezentanci naszego kraju wrócili z tegorocznej olimpiady z medalami. Złote krążki zdobyli Marcin Andrychowicz z XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie i Jarek Błasiok, który ukończył drugą klasę VIII Liceum Ogólnokształcące w Katowicach. Srebrny medal przypadł Maciejowi Klimkowi z II Liceum Ogólnokształcącego w Gorzowie Wielkopolskim.

"Tegoroczne wyniki są równie świetne jak zeszłoroczne - uważa Kuran. - Co prawda w zeszłym roku mieliśmy, podobnie jak w 2006, mistrza olimpijskiego Tomka Kulczyńskiego, ale drużynowo byliśmy dopiero na trzecim miejscu. Sukcesy naszych olimpijczyków- licealistów są nie mniejsze niż osiągnięcia studentów: zwycięstwa drużyn Uniwersytetu Warszawskiego w Akademickich Mistrzostwach Świata w Programowaniu Zespołowym w latach 2003 i 2007, czy pierwsze miejsce w rankingu uczelni, które zajmuje Uniwersytet Warszawski w największym, prestiżowym, światowym konkursie algorytmiczno-programistycznym TOPCODER. W tym konkursie Polska jest druga w klasyfikacji państw. Nie ma wątpliwości, że informatyka jest specjalnością młodych Polaków" - dodaje organizator olimpiady.

Jego zdaniem, u podstaw tych wielkich sukcesów leży wczesne wykrywanie informatycznych talentów i stawianie przed nimi wyzwań podczas krajowej Olimpiady Informatycznej, Olimpiadzie Informatycznej Gimnazjalistów i innych konkursów programistycznych oraz zapewnienie właściwego rozwoju na obozach naukowych Olimpiady Informatycznej, Stowarzyszenia "Talent" i Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci.

"Na podkreślenie zasługuje też duże zaangażowanie najlepszych uczelni w Polsce w prace z uzdolnioną informatycznie młodzieżą. W szczególności mowa o Instytutach Informatyki uniwersytetów Warszawskiego, Wrocławskiego i Jagiellońskiego. Dużą rolę odgrywają też takie szkoły średnie jak III LO im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni, V LO im. Augusta Witkowskiego w Krakowie i XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie - tłumaczy Kuran. - Ale tu niespodzianka - wszyscy tegoroczni reprezentanci Polski to samoucy wspierani przez rodziny".

***

Polska Olimpiada Informatyczna (www.oi.edu.pl) jest olimpiadą przedmiotową prowadzoną pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Z inicjatywa jej powołania w 1993 roku wyszedł Instytut Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego. Głównymi celami olimpiady są: stworzenie motywacji dla zainteresowania nauczycieli i uczniów nowymi metodami informatyki, rozszerzenie współdziałania nauczycieli akademickich z nauczycielami szkół w kształceniu młodzieży uzdolnionej, stymulowanie aktywności poznawczej młodzieży informatycznie uzdolnionej, kształtowanie umiejętności samodzielnego zdobywania i rozszerzania wiedzy informatycznej, wyłanianie reprezentacji kraju na Międzynarodową Olimpiadę Informatyczną i inne międzynarodowe konkursy informatyczne.

Zawody rozgrywane są corocznie, w trzech etapach. Mogą brać w nich udział uczniowie wszystkich typów szkół ponadgimnazjalnych. Zawody I stopnia mają charakter otwarty i polegają na samodzielnym rozwiązaniu 5 zadań i nadesłaniu rozwiązań w podanym terminie. W ostatnich latach każdego roku przystępuje do nich przeszło 1000 uczniów z całej Polski. Do zawodów II stopnia kwalifikowanych jest około 340 zawodników, a do finału około 70.

Jak twierdzą organizatorzy, rozwiązywanie zadania olimpijskiego imituje w małej skali pracę zawodowego informatyka. Zadanie takie ma bowiem postać historyjki opisującej zagadnienie algorytmiczne. Uczeń musi zrozumieć istotę zagadnienia i zaproponować precyzyjny model, w którym będzie poszukiwał rozwiązań. Następną fazą jest wytypowanie właściwego algorytmu, który nie tylko powinien być poprawny, ale także efektywny obliczeniowo, tzn. działać szybko i wykorzystywać ekonomicznie pamięć komputera. "Do tego celu ważny jest dobór właściwych struktur danych - wyjaśnia Kuran. - Zaprojektowany algorytm musi zostać zaprogramowany w jednym z dopuszczonych do zawodów języków programowania. W tej chwili są to Pascal, C i C++. W przyszłości planowane jest dopuszczenie Javy".

Po napisaniu programu następuje kolejna faza typowa dla działań zawodowego programisty - testowanie. Przetestowany program, który zawodnik uznaje za poprawny, jest zgłaszany do oceny. Programy są oceniane automatycznie na zestawach wcześniej przygotowanych testów, które dobierane są tak, aby były w stanie wychwycić większość niepoprawnych i mało efektywnych programów. Czasy działania programów mierzone są względem czasów działania programów wzorcowych i mogą być co najwyżej czterokrotnie od nich większe.

Członkami Komitetu Głównego Olimpiady są pracownicy naukowi, nauczyciele oraz pracownicy oświaty związani z kształceniem informatycznym. Zasiadają w nim wybitni polscy informatycy, m.in. profesorowie: Zbigniew Czech, Paweł Idziak, Krzysztof Loryś, Jan Madey, Jerzy Nawrocki, Wojciech Rytter, Maciej M. Sysło i Stanisław Waligórski. Przewodniczącym Komitetu jest dr hab. Krzysztof Diks. Olimpiadę finansuje Ministerstwo Edukacji Narodowej, a jej współorganizatorem jest firma Asseco Poland S.A.

"Najlepsi uczestnicy Olimpiady to zarówno znakomici algorytmicy, jak i programiści świetnie znający języki programowania i środowiska programistyczne" - zaznacza Kuran. Jednocześnie podkreśla, że uczestnicy, którzy zakwalifikowali się do zawodów III stopnia są zwolnieni z egzaminu dojrzałości z przedmiotu informatyka i w części lub całości z egzaminów wstępnych do szkół wyższych - na mocy uchwał senatów poszczególnych uczelni. KAP

PAP - Nauka w Polsce

tot/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    EKG/ Wiceprezes PAN: Polska nie jest potęgą w IT; rodzynki nie świadczą o średniej

  • Fot. Adobe Stock

    Katowice/ Producent satelitów dołączył do hubu gamingowo-technologicznego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera