<a href="http://www.pbi.edu.pl/index.html" target="_blank">Polska Biblioteka Internetowa</a>, największa polskojęzyczna biblioteka cyfrowa, która zawiera ponad 25 tys. publikacji, jest jednym z osiągnięć Ministerstwa Nauki i Informatyzacji w dziedzinie informatyzacji państwa - mówi minister nauki i informatyzacji, prof. Michał Kleiber.
Działająca od grudnia 2002 roku Biblioteka Internetowa ma wyrównywać szanse w dostępie do polskojęzycznych publikacji osobom mieszkającym daleko od ośrodków kulturalnych i akademickich.
"INFORMATYCZNA" USTAWA
Ministerstwu udało się także doprowadzić do przyjęcia "ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne". Ustawa zmierza do budowy społeczeństwa informacyjnego w Polsce i obejmuje swoim zasięgiem wszystkie działy administracji, m.in. koordynację publicznych projektów informatycznych i modernizację systemów teleinformatycznych.
Wiele z rozporządzeń do tej ustawy jest już gotowych. W szczególności wszystkie te, które wydać powinien premier lub Rada Ministrów będą przygotowane jeszcze przez obecny rząd, za wyjątkiem jednego rozporządzenia - Planu Informatyzacji Państwa - powiedział Kleiber. "Uważamy, że lepiej, aby przyjął je nowy rząd, zwłaszcza, że czas na przedłożenie planu rządowi jest do stycznia 2006 roku" - wyjaśnił.
Powstał też dokument "Założenia kierunkowe do Planu Informatyzacji Państwa", który dotyczy lat 2006-2010. Mowa w nim m.in. o powszechnym dostępie do Internetu szerokopasmowego i upowszechnienie podpisu elektronicznego.
INTERNETOWE PROJEKTY
Minister przypomniał także o projekcie MNiI, dotyczącym elektronicznego dostępu do administracji, w ramach którego działają portale Wrota Małopolski i Wrota Opolszczyzny . Mówił o Sieci Teleinformatycznej Administracji Publicznej STAP, która będzie służyła bezpiecznej wymianie danych i dokumentów w administracji publicznej, udziale w projektach unijnych, m.in. eTen i e- Contentplus i programie Ikonka , polegającym na tworzeniu publicznych punktów dostępu do Internetu.
OSIĄGNIĘCIA I PORAŻKI
"Spowodowaliśmy, że Ministerstwo Finansów wprowadziło ulgę podatkową na opłaty za Internet szerokopasmowy, co jest korzystne dla naszych internautów. Z sukcesem politycznym i merytorycznym braliśmy udział w europejskich dyskusjach na temat patentowania wynalazków realizowanych za pomocą komputera" - powiedział minister Kleiber.
Mówiąc o porażkach, przypomniał, że nie udało się m.in. doprowadzić do stworzenia oferty dla administracji ze strony środowiska zajmującego się "open source" - tzw. wolnym oprogramowaniem.
Nauka w Polsce - Bogusława Szumiec-Presch
29 września 2005
krx
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.