Nasze wrony stają się mieszczuchami

<strong>Wrony, do niedawna mieszkające głównie na wsi, przeniosły się do miast.</strong> Według Eugeniusza Pugacewicza, podlaskiego ornitologa, w latach 1988-1989 liczba wron na powierzchni 100 km kw. spadła z 36 par do 5. Podobnie&nbsp;to wygląda&nbsp;na zachodzie Polski, a wojewoda krośnieński objął ten gatunek ochroną już w latach 90. Inaczej jest w miastach.

Jacek Udolf, zajmujący się wronami we Wrocławiu podaje, że na początku lat 70. na powierzchni 18 km kw miasta żyła jedna para wron, a w roku 2003 było ich już 219.

Do niedawna głównym środowiskiem życia wron były obrzeża śródpolnych zagajników, parki, małe laski w pobliżu łąk i terenów wilgotnych. Ptaki te budowały swe gniazda na wierzchołkach wysokich drzew, w rozwidleniu grubych gałęzi, najczęściej sosen, moszcząć je łykiem, topolą, kurzymi piórami.

Zdaniem badacza przyrody Adama Wajraka, powodem migracji tych ptaków do miast są postępujące zmiany środowiskowe. Wrony, żywiące się bezkręgowcami z podmokłych łąk, są zmuszone do ich opuszczania w wyniku postępującego zarastania. Tereny przez nie dotąd zasiedlane nierzadko wysychają z powodu gwałtownego obniżania się poziomu wód gruntowych. Nie sprzyja też wronom stosowanie sztucznych nawozów.

Zagrożeniem dla wron mieszkającej na terenach wiejskich może być większy i silniejszy kruk oraz kuna wybierająca jaja z gniazd. Ze względu na pospolite występowanie wrona nie jest objęta ochroną i możliwy jest jej odstrzał przez cały rok.

Trudno się więc dziwić, że te mało wymagające pod względem pożywienia ptaki wybierają bezpieczniejsze środowisko, jakim jest miasto. Przez cały dzień wrony przebywają w swoim rewirze, lustrując go uważnie z kominów i anten.

PAP – Nauka w Polsce, Marta Stankiewicz

3 pażdziernika 2005

reo

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Słowik. Fot. Adobe Stock

    Ekspert: słowiki przez rok uczą się śpiewu

  • Fot. Adobe Stock

    Podkarpackie/ Naukowcy skontrolują obszary chronionego krajobrazu i napiszą nowe plany

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera