Zidentyfikowano nową przyczynę otyłości

Nieszczelne naczynia limfatyczne mogą być przyczyną otyłości w dorosłym wieku. Jak wynika z artykułu na łamach pisma \"Nature Genetics\", u podłoża tych zaburzeń leży uszkodzenie genu, który kontroluje rozwój układu limfatycznego.

Układ limfatyczny (chłonny) to system naczyń i przewodów, którymi przemieszcza się jeden z płynów ustrojowych - tzw. limfa, czyli przesącz z tkanek. W skład tego układu wchodzą też tkanki i narządy, jak chociażby węzły chłonne. Układ limfatyczny reguluje cyrkulację płynów ustrojowych oraz odgrywa ważną rolę w obronie przed infekcjami, transportując komórki odpornościowe.

Najnowsze badania zespołu z St. Jude Children\\'s Research Hospital w Memphis w USA były prowadzone na myszach, którym uszkodzono jedną z dwóch kopii genu Prox1, potrzebnego do normalnego rozwoju układu limfatycznego. W rezultacie naczynia chłonne zwierząt były wadliwe i w niekontrolowany sposób przepuszczały limfę. Większość myszy ginęła szybko po urodzeniu - z powodu nadmiernego gromadzenia się limfy w okolicy brzucha i gardła. Natomiast myszy, których naczynia były uszkodzone w mniejszym stopniu, przeżywały, ale cierpiały na otyłość.

Dalsze analizy ujawniły, że pewne komórki tkanki tłuszczowej, adipocyty, położone w pobliżu naczyń limfatycznych pod skórą i w okolicy brzucha były znacznie większe niż normalnie, a w związku z tym mogły gromadzić większe ilości tłuszczu. JJJ

* * *

Pełny tekst artykułu został opublikowany na stronach Serwisu Naukowego PAP: http://nauka.pap.net.pl

22 września 2005

we

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera