Kilka dobrych rad jak bezpiecznie korzystać z komputera

PODLASKI FESTIWAL NAUKI. W jaki sposób należy korzystać z komputera, by ograniczyć jego niekorzystny wpływ na nasz organizm radził dr Jerzy Sienkiewicz z Zakładu Zdrowia Publicznego Akademii Medycznej w Białymstoku, http://www.amb.edu.pl/DWP/jednostki/pl/Zaklad_Zdrowia_Publicznego.htm podczas wykładu wygłoszonego w ramach III Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. który potrwa do niedzieli. Wykładowca podpowiadał, jak ustawić komputer w pomieszczeniu, jak poprawnie siedzieć przy komputerze, a nawet jak relaksować zmęczone od patrzenia w monitor oczy.

\"Najwłaściwsza temperatura pomieszczenia, w którym stoi komputer to 21-23 stopnie\" - mówił Sienkiewicz. Ważna jest też odpowiednia wilgotność, około 60 procent. Przy zbyt małej wilgotności suche powietrze szkodzi naszej skórze i oczom, a zbyt wysoka - powoduje skraplanie się wody, przez co może dojść do zwarć w komputerze.

Bezpieczniejsze od monitorów tradycyjnych są płaskie monitory ciekłokrystaliczne LCD, które nie emitują promieniowania elektromagnetycznego. Jak mówił wykładowca, promieniowanie - nazywane także przez naukowców \"elektrosmogiem\" - jonizuje powietrze, które elektryzuje twarz, przez co skóra przyciąga więcej kurzu. Kurz wysusza skórę, ale także podrażania oczy. Promieniowanie może także wywoływać depresję lub alergie, rozdrażnienie.

Warto wykonywać specjalne ćwiczenia, aby dać odpocząć naszym oczom, które patrząc w monitor widzą sztuczne kolory. Według Sienkiewicza, najlepiej co jakiś czas popatrzeć na naturalną zieleń roślin. \"Paprotki mają dodatkowo tę zaletę, że ujemnie jonizują powietrze\" - zaznaczył Sienkiewicz. Radził też patrzeć na przemian blisko i daleko. \"Oczy będą odpoczywały, jeśli poćwiczymy przez kilka minut po godzinie pracy z komputerem\" - mówił.

Nieprawidłowe trzymanie rak na klawiaturze lub zbyt silne stukanie w klawiaturę może powodować uszkodzenia kości dłoni i drętwienie. Najlepiej, by klawiatura była nachylona pod kątem 5-12 stopni, a nadgarstki - wsparte o specjalne podkładki. Powołując się na dotychczasową wiedzę naukowiec poinformował, że 6 godzin aktywności wskazującego palca pracującego np. przy klikaniu myszką można porównać do pracy nóg przy 40-godzinnym marszu.

Zbyt niskie krzesło może powodować niedokrwienie kończyn, dlatego podparcie krzesła powinno być dostosowane do krzywizny kręgosłupa. \"Najlepiej, by łokcie także były podparte\" - radził Sienkiewicz. Nieodpowiednie i zbyt długie siedzenie przez komputerem może też powodować sztywnienie mięśni pleców, karku, rąk, barków i ramion.

Mężczyznom nie zaleca się pracy z laptopem trzymanym na kolanach. Po godzinie takiej pracy temperatura ciała w intymnych okolicach wzrasta o 2,6 stopnia, a to może negatywnie wpływać na płodność. Ze względu na promieniowanie pracy z komputerem nie zaleca się też kobietom w ciąży.

PAP - Nauka w Polsce, Izabela Próchnicka

21 września 2005

reo

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera