O tym, w jaki sposób pierwiastki oddziałują na ludzki organizm i czy kamienie szlachetne mogą mieć na nas leczniczy wpływ, opowiadał dr Andrzej Kozłowski podczas wykładu na Wydziale Geologii UW, http://www.geo.uw.edu.pl wygłoszonego w sobotę w ramach Festiwalu Nauki. \"Czy mniej lub bardziej szlachetne kamienie mogą uzdrawiać?\" - rozważał naukowiec opisując zawarte w różnych minerałach pierwiastki, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Wykładowca odwoływał się do dawnych wierzeń dotyczących minerałów. Starożytni Grecy sądzili na przykład, że picie wina z pucharów wykonanych z ametystu nie pozwala się upić, a w średniowieczu wierzono, że diament umieszczony pod językiem uniemożliwia kłamstwo.
\"Nie wierzę, że noszenie jakiegoś kamienia fizycznie wpływa na stan zdrowia. Jeśli jednak ktoś jest przekonany, że jakiś przedmiot pozytywnie wpływa na jego kondycję psychiczną, to niech go nosi\" - podkreślał Kozłowski. - \"Z drugiej jednak strony zbyt silna wiara w takie działanie minerałów może być czynnikiem, który spowoduje zaniechanie leczenia konwencjonalnego\" - dodał.
\"Prowadzono badania, które próbowały wykryć jakikolwiek ślad oddziaływania noszonych minerałów. Niczego takiego nie stwierdzono\" - mówił Kozłowski.
Z bogato ilustrowanego zdjęciami wykładu słuchacze dowiedzieli się jednak, że wiele pierwiastków ma dla zdrowia wielkie znaczenie. Niedobór chromu w pożywieniu może np. powodować uszkodzenie oczu. Cynk, którego często brakuje wegetarianom, neutralizuje działanie wolnych rodników, a brak fosforu może powodować halucynacje. \"Magnez zmniejsza ryzyko zawału, siarka jest niezbędna do powstawania białek skóry, paznokci i włosów, molibden zapobiega próchnicy, srebra i złota używa się do leczenia chorób skóry, natomiast arsen, z którego robi się truciznę (arszenik) sprawia, że włosy są błyszczące\" - informował naukowiec.
\"Koniom podaje się małe dawki arszeniku, żeby ładnie wyglądały. Mają wtedy ładną sierść\" - dodał.
Słuchacze wykładu usłyszeli też, że chrzan zawdzięcza ostry smak związkom siarki, a minerały zeolity wchodzą w skład masek przeciwgazowych.
PAP - Nauka w Polsce, Marta Danowska
19 września 2005
reo
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.