Historia i kultura

Rekonstrukcja bitwy pod Pułtuskiem z początku XIX w.

Inscenizacja historycznej bitwy pod Pułtuskiem z kampanii napoleońskiej zostanie zaprezentowana w piątek i w sobotę w Pułtusku. Oprócz samej bitwy będzie można zobaczyć obóz wojskowy i dawnych rzemieślników -&nbsp;informuje &nbsp;wicedyrektor <a href="http://www.pma.pl/main.html">Państwowego Muzeum Archeologicznego </a>dr Wojciech Borkowski.

Bitwa pod Pułtuskiem rozegrała się wieczorem 26 grudnia 1806 r. podczas tzw. "pierwszej wojny polskiej". Starły się ze sobą Wielka Armia Cesarza Francuzów Napoleona I i wojska rosyjskie. Żołnierze napoleońscy usiłowali zdobyć przeprawę na Narwi. Po całodniowej walce Rosjanie wycofali się na północny wschód, Francuzi zaś zajęli Pułtusk.

"Do tej pory inscenizacje bitwy, które odbywały się co roku, urządzaliśmy zimą, mniej więcej w rocznicę tego wydarzenia. Teraz postanowiliśmy zorganizować imprezę latem, kiedy oprócz samej bitwy możemy pokazać mieszkańcom Mazowsza także trochę historii. Od tej pory bitwa będzie się rozgrywała już latem" - mówi Borkowski.

Pierwszą część inscenizacji zostanie zaprezentowana w piątek wieczorem. Wtedy wojska napoleońskie zaatakują zamek w Pułtusku. Zasadnicza bitwa rozegra się w sobotę i będzie trwała całe popołudnie.

Inną atrakcją imprezy ma być zrekonstruowany obóz wojsk napoleońskich. W rekonstrukcji tej oprócz polskich miłośników historycznych militariów pomagaja także grupy z Białorusi i Rosji. W programie znajdą się pokazy musztry i strzelania, potyczki oraz prezentacja kawalerii.

"Zobaczymy tam historyczne namioty, żołnierzy w mundurach z epoki, także historyczną broń" - wyjaśnia dyrektor.

Przy ulicy Solnej, nieopodal Zamku powstanie „Uliczka dawnych zawodów″ z 30-toma stoiskami lokalnych artystów i rzemieślników w specjalnościach, które już nie istnieją albo zanikają.

"To będą kowale, dziegciarze, bednarze, garncarze, tkacze... Uruchomimy też stanowisko wyrabiania dawnych pieczęci wojskowych, będzie można kupić specjalne dyplomy z okazji tej bitwy, wypisane na papierze czerpanym. Pokażemy także prasę drukarską z czasów napoleońskich" - zachęca Borkowski.

Impreza zorganizowana została przez Samorząd Województwa Mazowieckiego i Miasto Pułtusk, pod patronatem wicemarszałka województwa mazowieckiego i burmistrza Pułtuska.

PAP - Nauka w Polsce, Urszula Jabłońska

7 lipca 2005

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Wikipedia/ domena publiczna

    Ekspert: Koronację Bolesława Chrobrego można porównać do wejścia Polski do UE

  • Rekonstrukcja "skandynawskiego pasa". Z wyjątkiem szklanego paciorka (3), wszystkie artefakty wykonane są z żelaza (fotografia: R. Fortuna; zdjęcie rentgenowskie: A. Jouttijärvi; rysunek: A. Kuzioła)"

    Badania najstarszego cmentarzyska Bornholmu wskazują na kluczową rolę wyspy w epoce żelaza

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera