To nie pływacy w Pekinie są świetni - to basen

Olimpijskie rekordy w pływaniu mogą być zasługą... głębszego
basenu olimpijskiego. Co nie znaczy, że nie wygrali najlepsi.

Basen, w którym ścigają się olimpijscy pływacy ma trzy metry głębokości, czyli jest o metr głębszy niż standardowe obiekty tego typu. Według profesora Brenta Rushalla, specjalisty od sportu z Uniwersytetu Stanowego San Diego ten dodatkowy metr dzielący każdego z pływaków od dna zmienia przebieg fal wody przez niego podczas ruchu.

Fala taka odbija się od dna w kierunku powierzchni. Jeśli basen jest płytki, pływak musi walczyć również z siłą tej powracającej fali. Natomiast w głębokim basenie, odbita od dna fala powraca na powierzchnię już za pływakiem.

Czyżby to dzięki temu w Pekinie padło już 25 rekordów świata w pływaniu? SAG

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Prywatny japoński lądownik Resilience wszedł na orbitę wokół Księżyca

  • EPA/VICKIE FLORES 28.10.2021

    W. Brytania/ Biolog i popularyzator nauki David Attenborough kończy 99 lat

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera