Na Pogórzu Przemyskim występują bogate złoża wód mineralnych i słonych, które nie są wykorzystywane - mówi dyrektor Zarządu Zespołu Parków Krajobrazowych w Przemyślu, http://www.parkiprz.itl.pl/ Stanisława Bańcarz.
\"Wiele z nich znajduje się na terenie naszego parku krajobrazowego i strefy ochronnej. W Słonnem, Aksmanicach i Fredropolu występują wody słone, w Birczy i Leszczawce - siarkowe, a w Skopowie - źródła mineralne\" - informuje Bańcarz.
Wykryte wody, które nie są wykorzystywane, mogłyby stanowić źródła poważnych dochodów gmin. Nadają się bowiem nie tylko do picia, ale także do leczniczych kąpieli. Zawierają najczęściej kwas węglowy, siarczki, dwutlenek węgla i chlor. Mogłyby być stosowane przy wielu schorzeniach, m.in. chorobach reumatycznych i układu oddechowego.
Np. w gminie Fredropol wody słone zlokalizowano w uroczysku \"Żupa\". Są tam od dawna. Starsi mieszkańcy pamiętają, że kiedyś ludzie brali stamtąd wodę.W sąsiedztwie uroczyska grekokatolicy postawili kapliczkę, wierząc, że woda ma właściwości lecznicze. Także obecnie sporo osób czerpie stamtąd wodę.
\"Aby zasoby te mogły być eksploatowane, trzeba zrobić dodatkowe badania ich wydajności i sprawdzić, czy całe przedsięwzięcie będzie opłacalne - mówi wójt gminy Fredropol, Zbigniew Żak. \"Gdyby znalazł się inwestor zainteresowany taką inwestycją, to może liczyć na wszechstronną pomoc gminy, w tym np. w zwolnienie z podatków\" - dodaje wójt.
Podobnego zdania są przedstawiciele samorządów innych gmin, w których występują zdrowotne wody. Na razie do produkcji wody mineralnej z własnych zasobów przymierza się jedynie Bircza, która stara się o status miejscowości uzdrowiskowej. \"W planie miejscowego zagospodarowania przestrzennego wyznaczyliśmy już strefę pod przyszłe obiekty związane z lecznictwem uzdrowiskowym\" -mówi wójt gminy Bircza, Jerzy Góralewicz.
PAP - Nauka w Polsce, Jan Miszczak
13 czerwca 2005
we
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.