"Stara" matura z polskiego

Rozważania o literaturze, winie i karze oraz niespełnionych bohaterach literackich podejmowali uczniowie na wtorkowym egzaminie dojrzałości z języka polskiego. "Starą" maturę pisało 270 tys. uczniów, głównie z techników i szkół dla dorosłych.

Ci pierwsi pisali od godz. 9, dorośli natomiast zmagania z tematami maturalnymi rozpoczęli dopiero o 15.30. Wszyscy przez pięć godzin pisali pracę na jeden z czterech tematów.

"Tematy były łatwiejsze od ubiegłorocznych. Były nawet prostsze niż na próbnej maturze" - oceniali po wyjściu z sali maturzyści z Zespołu Szkół Gospodarczych w Rzeszowie. Musieli zmierzyć się m.in. z portretem żołnierza prezentowanym przez literaturę czy bohaterami, których losy determinowała duma. W wielu województwach pojawił się temat o zadaniach literatury, mogli o tym pisać m.in. uczniowie z Torunia, Łodzi czy Warszawy.

Na maturze pojawił się także temat dotyczący kobiet. W Wielkopolsce i Zachodniopomorskim uczniowie pisali na prawie identyczne tematy - różniły się tylko jednym słowem: "kochanka".

Temat, na który pisali wielkopolscy maturzyści, brzmiał: "Matka, żona, kochanka... Literacki portret kobiety - dokonaj ich prezentacji i oceny". Zachodniopomorski kurator oświaty postanowił natomiast zmienić temat w swoim województwie i wykreślił z niego słowo "kochanka".

"Kurator po namyśle doszedł do wniosku, że pierwotny temat może wzbudzać niepotrzebne kontrowersje" - wyjaśniła rzeczniczka kuratorium w Szczecinie Zofia Morawska. Tłumaczyła, że w momencie, gdy tematy były ustalane, trwała jeszcze żałoba narodowa po śmierci Jana Pawła II i w tym kontekście - zdaniem kuratora - temat był nie na miejscu.

Obok tradycyjnych wypracowań uczniowie mogli zdecydować się na rozwiązanie testu sprawdzającego zrozumienie przeczytanego tekstu. "Wybrałem test. Trzeba w nim było odpowiedzieć na pytania dotyczące tekstu Leszka Kołakowskiego +O wrogu i przyjacielu+, a potem napisać krótkie wypracowanie. Poszło mi dobrze, pytania były łatwe" - powiedział Bartek z Technikum Budowlanego nr 1 w Warszawie.

W środę maturzyści zdawać będą egzamin z wybranego przez siebie przedmiotu. Największą popularnością cieszą się matematyka (zdecydowała się ją zdawać ponad połowa uczniów), historia, geografia i biologia.

Uczniowie, którzy pomyślnie zaliczą egzaminy "starej" matury, będą mogli zdawać na studia. W przeciwieństwie do swoich kolegów legitymujących się "nową maturą", będą musieli jednak zdawać tradycyjne egzaminy wstępne.

Ostatnie egzaminy "starej" matury mają się odbyć w styczniu 2009 r. Potem jeszcze przez dwa lata będzie można zdawać egzaminy poprawkowe.

W tym roku po raz pierwszy organizowane są dwie niezależne matury: "nowa" dla absolwentów szkół ponadgimnazjalnych i "stara" dla osób, które ukończyły ośmioklasową szkołę podstawową.

PAP - Nauka w Polsce

11 maja 2005

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera