Centralna Komisja Egzaminacyjna: maturę będzie można poprawić

Niezdany maturalny egzamin ustny i pisemny będzie można poprawić kilka razy. Taką możliwość będą mieli również uczniowie, którzy zdali, ale nie są zadowoleni z oceny uzyskanej na egzaminie pisemnym - wynika z regulaminu egzaminu maturalnego przygotowanego przez Centralną Komisję Egzaminacyjną.

Matura trwa już od 18 kwietnia. Uczniowie zdawali egzaminy ustne z języka polskiego i obcego. Aby zdać egzamin ustny, uczeń musiał otrzymać co najmniej 30 proc. możliwych punktów. Nawet jeśli mu się to nie udało, będzie mógł przystąpić do części pisemnej egzaminu.

Matura pisemna rozpoczyna się w środę, potrwa do 31 maja. Uczniowie obowiązkowo zdają na poziomie podstawowym język polski, obcy i wybrany przez siebie przedmiot. Podobnie jak na egzaminie ustnym, aby zaliczyć egzamin, trzeba uzyskać 30 proc. możliwych punktów.

Egzamin z przedmiotów obowiązkowych można napisać także na poziomie rozszerzonym (uczeń w trakcie egzaminu zdecyduje, czy chce przystąpić do części rozszerzonej). Wyniki z tej części egzaminu nie wpływają na końcowy rezultat egzaminu maturalnego.

Na egzaminie pisemnym uczeń może zdecydować się na zdawanie dodatkowych przedmiotów (maksymalnie trzech). W przypadku tych egzaminów nie ma 30 proc. limitu potrzebnego do zaliczenia. Nawet jeśli uczeń otrzyma tylko 2 proc. możliwych punktów, egzamin będzie uznany za zdany.

Wyniki zdobyte na maturze można poprawić. W przypadku egzaminu ustnego poprawić można tylko przedmiot niezdany. W przypadku części pisemnej uczniowie mogą poprawiać wszystko: przedmioty, których nie zaliczyli, a także te, z których, ich zdaniem, otrzymali zbyt niski wynik.

Można także zdawać zupełnie nowe, wybrane przez siebie przedmioty. Poprawki możliwe są przez 5 lat od maturalnego debiutu. Uczniowie mogą więc 10 razy próbować swoich sił (egzamin maturalny organizowany jest co pół roku).

PAP - Nauka w Polsce, Magda Kozińska

4 maja 2005

reo

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera