Technologię produkcji ekologicznego papieru z włókien lnu i konopi opracował Instytut Włókien Naturalnych http://iwn.inf.poznan.pl w Poznaniu - donosi kwietniowy numer informatora Rady Głównej Jednostek BadawczoRozwojowych \"Fakty\". \"Masy celulozowe produkowane z lnu i konopi doskonale nadają się do wytwarzania papieru o wysokiej porowatości, jak papier torebek do parzenia herbaty, bibułka kondensatorowa lub podłoże papieru powlekanego do pakowania mięsa\" - czytamy.
Włókna naturalne są bardzo wytrzymałe, dlatego nadają się również do wytwarzania papieru odpornego na przetarcie i zerwanie, którego używa się np. do produkcji banknotów. Mogą stać się one także składnikiem materiałów kompozytowych, stosowanych w budownictwie i motoryzacji.
Dzięki nowej, tańszej niż dotychczas stosowane metodzie oddzielania włókien od paździerzy w łodygach roślin, technologia ta stała się konkurencyjna wobec produkcji papieru z drewna. Pozwoli to w przyszłości częściowo zastąpić wycinkę drzew uprawą konopi bądź lnu.
Wykorzystywane mogą być także oddzielane od włókien paździerze, czyli zdrewniałe części rośliny - np. do produkcji brykietów opałowych.
Technologia opracowana przez Instytut Włókien Naturalnych otrzymała srebrny medal podczas Salonu Wynalazczości \"Concours-Lepine\" w Paryżu, złoty medal na Targach Wynalazczości EUREKA w Brukseli, wyróżnienie w konkursie Polski Produkt Przyszłości, nagrodę specjalną Koreańskiego Stowarzyszenia Promocji Wynalazków a także wyróżnienie i puchar Ministra Nauki.
PAP - Nauka w Polsce, Urszula Jabłońska
28 kwietnia 2005
reo
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.