Historia i kultura

Dlaczego nowy papież przyjął imię Benedykta XVI?

Joseph Ratzinger, wybrany we wtorek na nowego papieża, przyjął imię Benedykta XVI. Zdaniem watykanistów może to oznaczać, że w kierowaniu Kościołem katolickim będzie się on odwoływał do swoich poprzedników - św. Benedykta lub papieża Benedykta XV.

PATRON EUROPY LUB ORĘDOWNIK POKOJU

Przyjęcie przez Ratzingera tego imienia może być nawiązaniem do św. Benedykta z Nursji (V-VI w.), którego II Sobór Watykański ogłosił patronem Europy - uważają watykaniści. Regułę zakonną św. Benedykta zbudowano na dwóch podstawowych założeniach - na modlitwie i pracy (ora et labora), która polegała na przepisywaniu ksiąg, czyli przekazywaniu tradycji potomnym.

Imię Benedykta XVI może oznaczać również odwołanie się do pontyfikatu papieża Benedykta XV, orędownika pokoju, podejmującego w czasie I wojny światowej wysiłki na rzecz jej zakończenia.

Pontyfikat Benedykta XV był krótki. Trwał od 3 września 1914 do 22 stycznia 1922 r. Papież ten opowiadał się m.in. za prawem Polski i narodów bałkańskich do niepodległości. W odezwie do biskupów świata nawoływał do pomocy Polsce, a 21 listopada 1915 r. z jego inicjatywy, na całym świecie przeprowadzono kwestę na rzecz narodu polskiego. Od początku I wojny światowej organizował pomoc dla jej ofiar.

POCZET PAPIEŻY - BENEDYKTÓW

Poczet papieży, którzy przyjęli imię Benedykt (z łaciny \"benedictus\" - \"pochwalony\"), otwiera Benedykt I żyjący w VI wieku. Okres pontyfikatów od Benedykta IV (początek X w.) do Benedykta IX (XI w.) ocenia się jako najczarniejszy okres w historii papiestwa.

Benedykt V antypapież (czyli osoba powołana na tron papieski nieprawnie) został zdetronizowany. Przeciwko papieżowi Benedyktowi VI wszczęto bunt, uwięziono go i uznano za zdetronizowanego. Z kolei Benedykt IX był jedynym papieżem, który sprawował swój urząd w trzech odrębnych okresach. Po raz pierwszy został wybrany w wieku 12 lat - w drodze przekupstwa.

Benedykt XII (XIV w.) był jednym z papieży okresu tzw. niewoli awiniońskiej, kiedy to papiestwo miało swoją siedzibę w Awinionie i podlegało władzy króla Francji.

Imię Benedykt XIII nosił zarówno antypapież, jak i papież. W XIV w. imię to przyjął antypapież Pedro de Luna, a w XVII w. - Vincenco Maria Orsini de Gravina. Sytuacja powtórzyła się w przypadku antypapieża i papieża o imieniu Benedykt XIV.

Wśród osób wyniesionych na ołtarze przez papieża Benedykta XIII był Polak - Stanisław Kostka. Papież Benedykt XIV uznał zmiany, jakie się dokonały w Europie w wyniku Reformacji.

BENEDYKT XVI, A JAN PAWEŁ II

\"Nowy papież, Benedykt XVI, będzie kontynuował wdrażanie postanowień Soboru Watykańskiego II, ale nie będzie przełomów. Kontynuowana będzie polityka Jana Pawła II - uważa watykanista, Grzegorz Polak.

\"Zwyciężyła opcja zachowania status quo i kontynuacji dotychczasowej polityki Kościoła. Kardynał Ratzinger nie podejmie nowych tematów, takich jak celibat czy kapłaństwo kobiet, ale będzie realizował politykę Jana Pawła II\" - uważa Polak.

Jego zdaniem, kard. Ratzinger, który konsultował większość dokumentów wydawanych przez Jana Pawła II i był jego prawą ręką, podobnie jak on będzie kładł nacisk na tradycyjny przekaz nauki Kościoła.

Według watykanisty, za wyborem imienia Benedykt XVI przemówiła skromność nowego papieża. Poprzedni papież o tym imieniu miał krótki pontyfikat i nie wyróżnił się niczym szczególnym. Przyjęcie imienia Jan Paweł III stawiałoby przed kard. Ratzingerem olbrzymie wymagania - sądzi watykanista.

\"Wierni spodziewaliby się, że będzie alter ego Jana Pawła II. Myślę, że kard. Ratzinger chciał uniknąć tego obciążenia\" - podkreśla Polak.

PAP - Nauka w Polsce, 20 kwietnia 2005

Urszula Jabłońska, Joanna Morga

reo

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Pomiary georadarowe na zewnątrz gotyckiego kościoła pw. św. Jakuba (fot. Renata Faron -  Bartles).

    Dolnośląskie/ W kościele św. Jakuba Apostoła w Prusicach odkryto nieznane krypty grobowe

  • Jezioro Lednica, wraz z wyspą, zawiera pozostałości rezydencji pierwszej polskiej dynastii. Fot. Mariusz Lamentowicz

    Analizy osadów z dna jez. Lednica mówią o początkach państwa Piastów

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera