Belka za Europejskim Instytutem Technologicznym we Wrocławiu

Choć wciąż nie wiadomo, jak będzie zorganizowany Europejski Instytut Technologiczny (EIT) - czy jako jeden ośrodek, czy sieć ośrodków, Polska chce, by Wrocław był jedną z lokalizacji - poinformował premier Marek Belka http://www.kprm.gov.pl/21.htm po spotkaniu z szefem Komisji Europejskiej Jose Barroso http://europa.eu.int/comm/commission_barroso/president/index_en.htm

Utworzenie EIT - ośrodka edukacyjno-naukowego, który promowałby wiedzę i prowadził badania nad rozwiązaniami technologicznymi - zaproponował w lutym tego roku Barroso. Zasugerował, by jego siedziba znalazła się w jednym z nowych krajów członkowskich UE.

Wcześniej Ministerstwo Nauki i Informatyzacji http://www.mnii.gov.pl otrzymało wspólne pismo prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza http://www.wroclaw.pl/m3388/ oraz rektora Politechniki Wrocławskiej prof. Tadeusza Lutego http://www.pwr.wroc.pl/uczelnia/rektorzy.php?id=luty w którym proponują oni ulokowanie EIT we Wrocławiu. Znalazła się w nim deklaracja pełnego zaangażowania sił i środków miasta w realizację projektu.

15 marca propozycję lokalizacji EIT we Wrocławiu poparł rząd.

Początkowo EIT miał być instytucją zorganizowaną na wzór słynnego amerykańskiego Massachusetts Institute of Technology http://web.mit.edu/ (MIT). Jednak w stanowisku Komisji Europejskiej z początku marca zaproponowano, by EIT miał strukturę sieciową, czyli obejmował kilka najlepszych europejskich uczelni wyższych.

Komisja zaproponowała, by pięć instytutów ulokowanych w różnych krajach UE specjalizowało się w badaniach i zaawansowanej edukacji w określonych obszarach tematycznych, a szósty - koordynował pracę pozostałych, niezależnie od swych funkcji akademickich.

Jak poinformował goszczący w piątek w Warszawie Jose Barroso, nadal nie wiadomo jak ostatecznie będzie zorganizowany EIT.

\"Obojętnie, jaki kształt przyjmie ostatecznie ta idea. Propozycja Polski jest taka, by Wrocław był jedną z tych lokalizacji\" - podkreślił premier Belka.

Jak dodał, rząd nie będzie popierać żadnego innego polskiego miasta, ponieważ Wrocław \"przygotował już profesjonalnie propozycje\". \"Nie sadzę byśmy mieli popierać konkurencję polsko-polską w tym zakresie\" - powiedział.

PAP - Nauka w Polsce, Agnieszka Tkacz

22 marca 2005

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. materiały prasowe

    Konferencja o przyszłości europejskiego lotnictwa po raz pierwszy w Polsce

  • Fot. Adobe Stock

    Prof. Sankowski: Instytut Badawczy IDEAS wpisany do KRS; może zacząć działać

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera