Uczelnie i instytucje

Prof. Sankowski: Instytut Badawczy IDEAS wpisany do KRS; może zacząć działać

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Instytut IDEAS może zacząć działać - poinformował w serwisie X prof. Piotr Sankowski, który stoi na czele jednostki. Nadzór nad Instytutem sprawować ma rząd, minister właściwy ds. informatyzacji oraz minister obrony narodowej - wynika z wpisu zamieszczonego w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS).

Na dyrektora IDEAS oficjalnie wyznaczony został prof. Sankowski - wynika z wpisu zamieszczonego w KRS. Do końca roku Instytut musi złożyć sprawozdanie finansowe, a nadzór nad nim sprawować ma rząd, minister właściwy ds. informatyzacji oraz minister obrony narodowej - wskazano. Jednostka otrzymała także numer NIP oraz REGON.

"Instytut IDEAS może zacząć działać" - przekazał prof. Sankowski w serwisie X. Działalność ma być prowadzona w ramach Sieci Badawczej Łukasiewicz, a adres to Królewska 27 w Warszawie - wynika z wpisu; w tym miejscu mieści się też siedziba Ministerstwa Cyfryzacji.

Według wpisu z 15 kwietnia br. branże, w których ma działać Instytut to: nadania naukowe i prace rozwojowe, oprogramowanie i doradztwo w zakresie informatyki, zarządzanie stronami WWW, przetwarzanie danych i hosting, działalność wydawnicza, wynajem i dzierżawa, administracja biurowa i wspomaganie prowadzenia działalności gospodarczej.

25 lutego Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie o utworzeniu Instytutu Badawczego IDEAS, który ma łączyć dwa ważne obszary: militarny i cywilny. Według rozporządzenia zarządza nim wspólnie Ministerstwo Cyfryzacji (MC) i Ministerstwo Obrony Narodowej (MON). Ma to być unikalny w europejskiej skali ośrodek badań nad sztuczną inteligencją.

Po posiedzeniu rządu, podczas którego zdecydowano o powołaniu Instytutu IDEAS, wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski mówił, że po rejestracji w KRS i nadaniu statutu tej jednostce nastąpi przygotowanie struktury i napisanie pierwszych projektów badań. Rząd zabezpieczył na to 20 mln złotych. Kolejnym krokiem ma być zatrudnienie liderów naukowych i kadry badawczej.

Naukowcy Instytutu w założeniach mają się skupiać na badaniach nad sztuczną inteligencją, widzeniem maszynowym, grafiką komputerową i przetwarzaniem języka naturalnego, ze szczególnym uwzględnieniem rozwiązań dla bezpieczeństwa, obronności, administracji publicznej, a także "zielonych miast". Agendy badawcze instytutu mają być regularnie oceniane przez Radę Naukową.

Powstanie Instytutu Badawczego IDEAS resorty cyfryzacji oraz nauki i szkolnictwa wyższego zapowiedziały w październiku ub. r. Według ówczesnych planów, Instytut miał zacząć działalność od 1 stycznia 2025 r. Zapowiedziano wtedy, że jego tworzeniem zajmie się prof. Sankowski, który wcześniej założył i stał na czele ośrodka IDEAS NCBR (w latach 2021 - 2024). Odszedł ze stanowiska w październiku ub.r. po tym, jak nie został wybrany na prezesa ośrodka.

Piotr Sankowski jest informatykiem, doktorem habilitowanym nauk matematycznych, profesorem Instytutu Informatyki Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego oraz - jako jedyny naukowiec z Polski - czterokrotnym laureatem grantów Europejskiej Rady ds. Badań. (PAP)

Nauka w Polsce

mbl/ drag/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Ekspert: Polski teleskop poleci w przyszłym roku na orbitę Księżyca

  • Na zdj. od lewej: mgr inż. Stefania Wolff (WFTiMS PG i IMP PAN), mgr Angelika Łepek (WFTiMS PG), prof. Jacek Ryl (WFTiMS PG), dr hab. inż. Katarzyna Siuzdak, prof. IMP PAN (IMP PAN), dr inż. Wiktoria Lipińska (IMP PAN, absolwentka PG), dr hab. inż. Andrzej Nowak, prof. PG (WChem PG). Fot. Krzysztof Mystkowski / Politechnika Gdańska

    Naukowcy z Politechniki Gdańskiej zamienili kapustę pekińską w materiał do sensorów

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera