Matematyczny medal Sierpińskiego dla twórcy pojęcia fraktala


<strong>Wybitny matematyk polskiego pochodzenia, twórca pojęcia fraktala, prof. Benoit Mandelbrot z amerykańskiego Uniwersytetu Yale otrzyma prestiżowy Medal Sierpińskiego</strong> - informuje dziekan Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego, prof. Stefan Jackowski. Medalem Sierpińskiego honorowani są związani z Polską matematycy o wybitnych osiągnięciach naukowych. Przyznają go od 1974 r. Uniwersytet Warszawski i Polskie Towarzystwo Matematyczne (PTM).

Jego laureaci wygłaszają ponadto na warszawskim uniwersytecie wykład zwany Wykładem im. Wacława Sierpińskiego. Jak mówi Jackowski, prof. Mandelbrot wygłosi wykład i odbierze medal na początku maja.

POŻYTECZNE FRAKTALE

Fraktal, wprowadzony do matematyki przez Mandelbrota, to bogato rozczłonkowana figura lub powierzchnia otrzymana w wyniku dokonywania kolejnych podziałów.

Fraktale, generowane na ekranie komputerowym, używane są do tworzenia modeli procesów geograficznych i biologicznych, np. linii brzegowej w wyniku erozji lub narastania.

"Mandelbrot należy do grona nielicznych naukowców, którzy dzięki swojej ogromnej intuicji badawczej uwzględniali możliwość geometrycznej struktury czasu" - uważa inny polski badacz fraktali, dr Przemko Waliszewski z Zakładu Chemii Teoretycznej Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. http://www.staff.amu.edu.pl/~zcht

SPRZĘŻENIE CZASU I PRZESTRZENI

Jak tłumaczy Waliszewski, dzięki wprowadzeniu do nauki pojęcia fraktala, naukowcy byli w stanie wykazać, że wzrost i samoorganizacja układów komórkowych następuje w czasoprzestrzeni, w której czas i przestrzeń są ze sobą sprzężone. Mają one wymiar fraktalny, a co za tym idzie - swoistą geometrię.

"Uzyskany wynik - po raz pierwszy w historii badań systemów biologicznych - wskazuje na fundamentalne znaczenie dla funkcjonowania tych systemów dwóch kategorii fizycznych: czasu i przestrzeni. Szczególnie wyraziście staje się to widoczne w przypadku biologii nowotworów" - zaznacza Waliszewski.

* * *

Mandelbrot będzie 29. matematykiem uhonorowanym Medalem Sierpińskiego. Wcześniej otrzymali go m.in. Kazimierz Kuratowski, Stanisław Ulam, Władysław Orlicz, Karol Borsuk, Samuel Eilenberg, Pal Erdos i Andrzej Lasota.

Wacław Sierpiński (1882-1969) był wybitnym polskim matematykiem. Zajmował się zagadnieniami z zakresu teorii liczb, analizy matematycznej, teorii mnogości, topologii mnogościowej, teorii miary, funkcji zmiennych rzeczywistych.

PAP - Nauka w Polsce, Joanna Poros

9 marca 2005

reo

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Słowik. Fot. Adobe Stock

    Ekspert: słowiki przez rok uczą się śpiewu

  • Fot. Adobe Stock

    Podkarpackie/ Naukowcy skontrolują obszary chronionego krajobrazu i napiszą nowe plany

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera