Na maturze czarny długopis i żadnych maskotek

Centralna Komisja Egzaminacyjna zdecydowała, że wszystkie egzaminy maturalne uczniowie będą pisali długopisami lub piórami z czarnym tuszem. CKE ustaliła listę przedmiotów, które maturzysta może ze sobą zabrać na egzamin. Maskotki są zabronione.

\"Na sali egzaminacyjnej mogą się znajdować tylko rzeczy z listy. Misiów, słoników czy innych przedmiotów przynoszących szczęście wnosić nie wolno\" - mówi szefowa CKE Maria Magdziarz.

Na egzamin z języka polskiego uczniowie mogą przynieść tylko długopisy. Na sali znajdą natomiast słowniki: ortograficzny i poprawnej polszczyzny. Na 25 uczniów będzie przypadał przynajmniej jeden słownik. Podobnie będzie na językach obcych - na sali będą jedno-lub dwujęzyczne słowniki. \"Słowników nie przynoszą uczniowie, zapewnia je szkoła\" - powiedziała Magdziarz.

Na matematykę, chemię, informatykę, geografię zdający mogą przynieść m.in. kalkulator prosty (czyli taki, który nie posiada opcji rozwiązywania równań, rysowania wykresów czy obliczania parametrów danych statystycznych). Na geografii i biologii przyda się także ołówek, gumka i linijka. Uczniowie będą mogli także korzystać z atlasu historycznego - na grece i łacinie.

Osoby, które zdecydowały się na zdawanie historii muzyki, muszą zabrać ze sobą odtwarzacz do płyt CD, słuchawki i zapasowe baterie. \"Nie sądzę, by były z tym problemy. Każdy, kto tak bardzo interesuje się muzyką, że decyduje się na jej zdawanie, z pewnością ma taki sprzęt. Jeśli nie, musi pożyczyć na egzamin\" - informuje Magdziarz.

CKE zdecydowała także, że prace maturalne mogą być pisane tylko czarnym długopisem lub piórem. \"Żeby nie było wątpliwości, ciemnoniebieskie długopisy nie będą akceptowane. Wszystko piszemy czarnym\" - dodała.

Nowa matura będzie odbywać się od 18 do 29 kwietnia - egzamin ustny i od 4 do 31 maja - egzamin pisemny. Będzie ją zdawało 317 tys. maturzystów z 3910 szkół.

PAP - Nauka w Polsce, Magda Kozińska

22 lutego 2005

reo

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera