Po ostatnim, czwartkowym posiedzeniu, kończy swoją działalność Komitet Badań Naukowych (KBN), dotychczasowy dysponent budżetowych środków na naukę. Formalnie komitet zakończy działalność w sobotę - z chwilą wejścia w życie nowej ustawy o finansowaniu nauki. http://www.mnii.gov.pl/_gAllery/39/03/3903.pdf
Nowa ustawa o finansowaniu nauki znosi KBN i przekazuje ministrowi nauki odpowiedzialność za decyzje, dotyczące dzielenia budżetowych środków na naukę. Do tej pory minister miał tylko prawo weta w stosunku do uchwał KBN, a komitet przyjmował lub odrzucał ministerialne weto.
MINISTER MÓGŁ TYLKO WETOWAĆ
Komentując zmiany wprowadzone przez ustawę, sekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Informatyzacji prof. Marek Bartosik podkreśla, że inna obowiązująca w Polsce ustawa - o działach administracji rządowej - jednoznacznie przypisuje ministrowi nauki kompetencje w zakresie kształtowania polityki naukowej oraz dysponowania środkami budżetowymi na naukę.
\"Tymczasem do tej pory decyzje takie podejmowały zespoły Komitetu Badań Naukowych, a minister mógł jedynie wetować ich uchwały\" - przypomina Bartosik.
DORADZAĆ BĘDZIE RADA NAUKI
Zgodnie z nową ustawą, funkcje opiniodawczo-doradcze przy ministrze będzie pełnić wybieralna Rada Nauki, złożona z maksymalnie z 70 przedstawicieli środowisk naukowych.
Ustawa dostosowuje sposób finansowania nauki do nowych warunków, związanych m.in. z akcesją Polski do UE.
Przewidziane w ustawie zmiany mają ułatwić wykorzystanie środków na badania i rozwój, które mogą teraz pochodzić nie tylko z budżetu państwa, ale także ze środków pozabudżetowych, z unijnych funduszy strukturalnych, funduszy spójności, z inwestycji offsetowych oraz programów badawczych UE.
Ustawa ma też tworzyć warunki dla koncentracji środków przeznaczanych na badania ważne dla gospodarki. W tym celu minister będzie ustalał krajowe programy ramowe, określające priorytetowe kierunki badań.
PAP - Nauka w Polsce, Anna Zdolińska
3 lutego 2005
reo
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.