Zagrożone wyginięciem kondory wielkie (Vultur gryphus) powracają w Andy dzięki pomocy człowieka.
To największe ze współcześnie żyjących ptaków zdolnych do lotu. Niestety, cywilizacja niemal je wytępiła. Na pograniczu Chile i Argentyny żyje ok. 4000 kondorów, w Ekwadorze i Kolumbii -ok.100. w Peru i Boliwii jest ich coraz mniej, a w Wenezueli uznano je za gatunek wytępiony już w roku 1965.
W roku 1991 powstał Andyjski Projekt Ochrony Kondora. Chore ptaki są leczone, młode wychowuje się w gnieździe, w którym lateksowe kukły udają \"rodziców\".
Ogółem od roku 1991 w Ameryce Południowej wypuszczono na wolność 40 kondorów. Od roku 1997 ptaki mają miniaturowe nadajniki, pozwalające śledzić ich zachowanie, co ułatwi opracowanie programów ochrony. PMW
* * *
Pełny tekst artykułu został opublikowany na stronach Serwisu Naukowego PAP http://nauka.pap.net.pl
5 lutego 2005
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.