By zdrowie podnieść społeczne, potrzebne przysłowia dorzeczne - twierdzą naukowcy z University of Toronto http://www.utoronto.ca/ na łamach Journal of Epidemiology and Community Health http://jech.bmjjournals.com/
Odpowiednie przysłowia, zawierające istotne zalecania medyczne, mogą być znakomitym środkiem edukacji zdrowotnej - twierdzą uczeni.
Przysłowia łatwiej zapadają w pamięć niż uczone wywody, czy tabelki i wykresy. Dlatego trzeba je tworzyć i promować.
Proponowane przez Kanadyjczyków przysłowia dotyczą głównie palenia, właściwej diety i ruchu.
W polszczyźnie funkcjonują już takie mądrości, jak \"Od wódki rozum krótki\", \"Zimna woda zdrowia doda\", \"W zdrowym ciele zdrowy duch\", \"Kto rano wstaje - temu Pan Bóg daje\", \"Nie po to żyjemy, aby jeść, ale po to jemy, aby żyć\" czy promocyjne hasło \"Pij mleko - będziesz wielki\" lub socjalistyczne ostrzeżenie Adama Ważyka \"Wróg cię kusi coca-colą\".
Niestety, wiele osób postępuje raczej w myśl nie mających naukowego uzasadnienia powiedzonek \"Kto pije i pali, ten nie ma robali\", \"Łykniem, bo odwykniem\" czy \"Co ma wisieć, nie utonie\". PMW
18 stycznia 2005
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.